الکا سادات، بانویی که با اشتیاق تمام به سینما می‌پردازد

Afghanistan - Society - Performing for Freedom

الکا سادات، سینماگر فرهیخته و با همت افغانستان در هرات زاده شده و هنوز خیلی کوچک بود که حکومت مستبد طالبان بر کشور مسلط شد. او نیز مانند تمام زنان کشور زمان طالبان را در محدوده‌ی منزل‌شان حبس بود و شبیه خواهر بزرگش رویا سادات و به هم‌کاری مادر،با اشتیاق تمام در خانه به آموزش می‌پرداخت. فرایند سینمایی این بانو پس از سقوط رژیم طالب آغاز گردید و با دگرگونی این رژیم از صحنه‌ی سیاسی افغانستان، زمینه برایش مساعد شد تا به سینما روی بیاورد.

بانو سادات سینماگری را در ۲۰۰۳ که تازه ۱۷ سالش بود با نقش‌آفرینی در فلم سه‌نقطه، که از ساخته‌های خواهرش رویا سادات است آغاز نمود. در سال ۲۰۰۶ توانست در جریان سه هفته فلم کوتاهی را به کارگردانی خودش، که جایزه‌ی صلح جامعه‌ی مدنی را بدست آورد بسازد و مستند دیگری را نیز به نام ۱۲۳ در همین سال تولید نمود که در ۲۰۰۷ توانست سه جایزه‌ی بین المللی چون جایزه‌ی بهترین فلم ایتالیا، جایزه‌ی بهترین فلم در فستیوال حقوق بشر و بهترین فلم آلماتا را به خودش اختصاص دهد.

فلم«ما پست مدرن هستیم» که جایزه‌ی بهترین فلم‌برداری را ازان خودش ساخت نیز توسط بانو الکا فلم‌برداری شده بود و فلم دیگر را که زیر نام«زنده‌گی نیم‌بها» در مدت یک سال از ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ آماده کرد، هم‌چنان توانست شش جایزه‌ی معتبر را در سال ۲۰۱۱ به دست آورد. خانم الکا با آن که هم‌دوش خواهرش رویا سادات در شرکت رویا فلم فعالیت می‌کند چندین فلم دیگر را هم تهیه نموده‌است که به گونه‌ی مثال،‌ می‌توان از«آه خدا» که در تاجکستان فلم‌برداری و ساخته شده و مستندی که در جریان دانش‌جویی‌اش در ایتالیا در مورد زنده‌گی آوازخوان ایرانی« محسن نامجو» تهیه نموده‌است نام برد. فلم دیگری به نام«زنی در صحرا می‌خواند» که از ساخته‌های این بانو است جایزه‌ی بهترین کارگردان در جشن‌واره‌ی کابل را به دست آورد. یکی از فلم‌های دیگر این بانو که محتوای خانه‌واده‌گی دارد نیز در سال ۲۰۱۲ به کارگردانی خودش آماده و به نمایش گذاشته شده‌است.

بهترین جوایزی که فراورده‌های هنری بانو الکا سادات به خودشان اختصاص داده‌اند:

  1. زنده‌گی نیم بها؛ جایزه‌ی آزادی عمومی و حقوق بشر در جشنواره فلم های مستند الجزیره، سال ۲۰۱۱٫
  2. زنده‌گی نیم بها؛ جایزه‌ی صدای زنان لوس آنجلس، سال ۲۰۱۱٫
  3. زنده‌گی نیم بها؛ جایزه‌ی بهترین کارگردان در جشن‌واره‌ی بین المللی فلم، در کابل سال.
  4. زنده‌گی نیم بها؛ جایزه‌ی جشن‌واره‌ی فلم بیلدروم سال ۲۰۰۸٫
  5. زنده‌گی نیم بها؛ جایزه‌ی فلم‌های افغانی شهر کولن، سال ۲۰۰۹٫
  6. زنده‌گی نیم بها؛ جایزه‌ی بهترین فلم از جشن‌واره‌ی  مصر.
  7. زنده‌گی نیم بها؛ برنده‌ی جایزه‌ی اول جشن‌واره فلم های حقوق بشر در کابل سال ۲۰۱۱٫