صحراکریمی برنده جایزه بهترین فلم در جشنواره بین المللی فلم دهاکه شد

Sahra Karimi

فلم مستند افغانی بنام “زنان پشت فرمان راننده گی” از ساخته های صحرا کریمی برنده‌ی بهترین جایزه فلم مستند در جشنواره بین المللی فلم شهر دهاکه شد.

درین فلم مستد زندگی واقعی زنانی که در شهر کابل رانندگی می کنند به تصویر کشیده شده است که آنان در برابر کمره در مورد تجربه های شان صحبت کرده اند.

زنان در زمان حکومت مجاهدین و طالبان در حاشیه قرار گرفته بودند و با محدودیت های زیادی مواجه و راننده‌گی برای آنها مثل یک رویا و یک امر غیر قابل باور بود.

اما پس از سقوط رژیم طالبان و روی کار آمدن فضای جدید، زنان دوباره توانستند در عرصه های مختلف تبارز نمایند و راننده گی زنان نیز منحیث یک پدیده ی جدید در شهر کابل ظهور کرد و برای مردم که دو دهه با حاشیه بودن زنان عادت کرده بودند؛ پدیده ی جدید بود و ممکن زنان‌راننده با برخورد های غیر قابل قبول و با مشکلات زیاد مواجه شده باشند، اما با وجود این همه مشکلات بالاخره تغییری را در جامعه بوجود آورده اند.

در این فلم مستند وضعیت زنان  راننده و فامیل های شان به تصویر کشیده شده است که در مقایسه با گذشته یک وضعیت متفاوت را نشان میدهد و اگر از بعد هنری به این فلم دیده شود نشستن پشت فرمان راننده گی به نحوی به تصویر کشیده شده که حاکمیت زنان به سرنوشت شان را نشان میدهد که زنان میتوانند خود شان مسیر زندگی شانر ا انتخاب نمایند و از همین سبب در بین چندین فلم از کشور های مختلف توانست حایز جایزه بهترین فلم مستند در جشنواره فلم شهر دهاکه شود.

در این جشنواره فلم های فراوانی از کشور های مختلف از جمله افغانستان ، ایران، هند، سنگاپور، پرتگال، هالند، پولند، مالیزیا، ناروی، آلمان، نیپال، چین، کوریا، امریکا و دیگر کشور ها در بخش های مختلف به رقابت گذاشته شده بودند.

باید تذکر داد که این فلم یک فلم مستند بلند است زیرا کارگردان این فلم خانم صحرا کریمی که تجربه بازی در فلم های هنری را نیز دارد؛ وی بیش از ۳۰ فلم کوتاه داستانی را ساخته است و جوایز متعدد را در عرصه سینما بدست آورده است.

صحرا کریمی اولی بانوی افغان است که در عرصه کارگردانی، مدرک دکترا دارد.