شاهدخت افغانی به عقد شهزادۀ مصری

Capture01

نُوال ظاهر نوه محمدظاهرشاه آخرین پادشاه افغانستان با محمد علی نوه ملک فاروق آخرین پادشاه مصر عروسی کرد. این نخستین ازدواج یک عضو خانواده شاه سابق افغانستان با یک عضو خانواده سلطنتی غیر افغان است.

این زوج سلطنتی در ۲۷ اوریل سال جاری در کشور ترکیه رسما نامزدی‌شان را اعلام کردند و مراسم ازدواج و جشن عروسی روز جمعه ۳۰ آگست با حضور ده‌ها عضو خانواده سلطنتی مصر و افغانستان در یکی از هتلهای شهر استانبول ترکیه برگزار شد.

نُوال ظاهر، دختر محمد داود پشتونیار، پنجمین پسر محمدظاهر شاه است. او ۳۳ سال دارد و در رشته “اقتصاد اروپا” در فرانسه درس خوانده است. شاهدخت نُوال ظاهر دوره تخصصی را در رشته طراحی جواهرات در دانشگاه وبستر لندن گذرانده است.

Capture003

                                      ( نُوال با شماری از اعضای خانواده اش)

محمد علی، فرزند فواد پسر ملک فاروق آخرین پادشاه مصر است که در فرانسه زندگی می‌کند و مردی تجارت پیشه است.

امروزه شهزاده‌ها و اعضای خانواده‌های سلطنتی برخلاف آنچه در گذشته معمول بود ظاهرا کمتر با اشراف زاده‌ها و اعضای خانواده‌های سلطنتی دیگر عروسی می‌کنند.

نوال ظاهر، دختر محمد داود پشتونیار پنجمین پسر، شاه سابق افغانستان است.

برای همین عروسی نوه آخرین پادشاه افغانستان با نوه آخرین پادشاه مصر توجه بیشتر رسانه‌های جهان را جلب کرده است.

ظاهر شاه و ملک فاروق از دوستان قدیمی یکدیگر بودند و حتی پس از بر کناری از قدرت، فرزندان و خانواده هایشان نیز ارتباط گذشته خود را حفظ کردند.

Capture002

                                          ( نُوال در آغوش پدر بزرگش؛ آخرین شاهِ افغانستان)

میرویس ظاهر، آخرین پسر محمد ظاهرشاه این ازدواج را تاریخی خوانده و می‌گوید که حالا رسم و رواج و طرز دید خانواده آنها نسبت به ازدواج فرق کرده است.

شاهزاده میرویس گفته است: “در گذشته طوری بود که باید حتما با اعضای فامیل سلطنتی و یا اقارب نزدیک ازدواج می‌کردیم اما با گذشت زمان این مسئله تغییر کرد و دیگر برای پدر، مادر، خواهرها و بقیه اعضای خانواده ما این مهم نبود که جانب مقابل از کجا و به کدام فامیل تعلق دارد. تنها رضایت و خوشی دو طرف مطرح بوده و هست.”