حکومت افغانستان: با طالبان در ارتباط مستقیم هستیم

c1bcbe6c02aa9215350f6a706700a91f

وزارت خارجه کشور اعلام کرده است که سران حکومت و شورای عالی صلح افغانستان، با برخی رهبران عمده گروه طالبان عملاً ارتباط دارند.    جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه کشور گفت: “روند صلح افغانستان یک روند تئوریک نیست، بلکه روند عملی است، نمایندگان این پروسه با برخی رهبران عمده طالبان عملا در ارتباط اند”.

موسی زی گفت حکومت افغانستان و شورای عالی صلح تلاش داردند تا دفتر گروه طالبان، برای گفت و گو، در افغانستان بازگشایی شود. او تاکید کرد، حکومت افغانستان و شورای عالی صلح به همین دلیل تلاش داردند تا دفتر گروه طالبان، برای گفت و گو، در افغانستان بازگشایی شود.

سخنگوی وزارت خارجه، همچنان می گوید که رهبران گروه طالبان آمادگی خود را برای یک مذاکره سیاسی با مقام های حکومتی افغانستان گرفته است. این اظهارت جانان موسی زی، در حالی مطرح می شود که روز (شنبه) ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی، مبنی بر ارتباط این گروه با حکومت را رد کرد.

رییس جمهورکرزی، پیشتر گفته بود: “چند روز قبل طالبان برای ما اطلاع داده گفتند که مطلقاً بی‎اختیار هستیم و از انفجار ها و کشتار های که در افغانستان انجام و به نام ما اعلان می‎شود، بی‎خبر می‎باشیم.” ذبیح‎الله مجاهد، که خود را سخنگوی گروه طالبان می خواند، در واکنش به اظهارت کرزی، تاکید کرده که این گروه هیچ گونه ارتباط پنهانی با کرزی نداشته و این اظهارات او دلیلی بر “ناآگاهی” و “منطق ضعیف” او است.

اما، وزارت خارجه کشور اعلام کرد که سران حکومت افغانستان و شورای عالی، با نمایندگان عمده طالبان، در ارتباط هستند و گفتگو می کنند. جانان موسی زی، سخنگوی این وزارت گفت: “نمی دانیم، کی خود را نماینده یا سخنگوی گروه طالبان معرفی کرده و به رسانه ها نیز پیام فرستاده؛ حکومت افغانستان در حال حاضر با برخی نمایندگان عمده طالبان عملاً گفتگو می کند.”

 حکومت افغانستان نیز بارها ازطالبان خواسته که به پروسه صلح بپیوندد و نظر به توان خود در آوردن صلح در کشور تلاش کنند اما این گروه همواره به درخواست های حکومت بی اعتنایی کرده و دست از حملات هراس افکنانه برنمی دارند