عاملان شکنجۀ سحرگل رها شده اند

1009172_527405453988312_1015639322_o

 در ماه جدی ۱۳۹۰، پلیس بغلان سحرگل پانزده ساله را که چند ماه قبل عروسی کرده بود، از یک زندان خانگی نجات داد.  این دختر حدود شش ماه در یک اتاق تاریک در شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان، زندانی و از سوی همسر و اعضای خانواده همسرش شکنجه می شد.

 سحرگل به پلیس گفته بود که شوهرش قصد داشت او را وادار به تن فروشی کند، اما خودداری سحرگل از این درخواست باعث شد که همسر و بستگانش، او را شکنجه کنند.

 اما حالا دادگاه استیناف شهر کابل حکم آزادی عاملان شکنجه سحرگل دختر نوجوان را صادر کرده است.

ظاهرا استدلال دادگاه این است که خشونت های اعمال شده بر سحرگل به قصد کشتن این دختر نوجوان نبوده است. به همین دلیل دادگاه، حکم داده که مجازات مجرمین که مادر، خواهر و پدر شوهر سحرگل هستند، لغو شده و دستور رهایی آنان را صادر کرده است.

با آنکه داستان سحرگل به صورت گسترده‌ای در رسانه‌ها بازتاب یافت، اما خبر لغو مجازات عاملان شکنجه که ماه گذشته از سوی محکمه استیناف شهر کابل صادر شد، راه به رسانه‌ها نیافته است.

وکیلان مدافع مجرمان گفتند که مادر و خواهر شوهر سحرگل هفته گذشته آزاد شدند و پدر خانواده نیز قرار است به زودی از حبس رها شود.

شوهر سحر گل تاکنون فراری است.

مقام های قضایی افغانستان در این مورد تاکنون اظهار نظر نکرده اند. اما مسئولان زندان زنان در کابل جایی که دو مجرم زن حبس بودند، تایید کرده‌اند که هردوی آنها روز دوشنبه هفته قبل آزاد شدند.

هنگامی که موضوع شکنجه سحرگل رسانه‌ای شد، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به وزارت داخله دستور داد که در این زمینه بررسی های را انجام دهد.

براساس اعلامیه ای که دفتر حامد کرزی در این مورد نشر کرد، آقای کرزی شخصا به معاون امنیتی وزارت داخله دستور داده که موضوع سحر گل را پیگیری کند.

در این اعلامیه آمده بود که آقای کرزی در جلسه شورای امنیت ملی تاکید کرده که عاملان شکنجه سحر گل هر چه زودتر دستگیر و به دست قانون سپرده شوند.

منبع:  http://afghanistanmonitor.com/2013/07/06/sahar-gul-tormentors-freed-by-appeal-court.html