باید چوکی های بیشتری دولتی به زنان داده شود

IMG_1090

۲۳/ حوت/ ۱۳۹۱ – گزارشگر: قیام نوری –  رییس شورای زنان وزارت انکشاف دهات در نشست خبری برای گرامی داشت از روز جهانی زن، می گوید که زنان افغان در دهۀ گذشته چوکی های را در نهاد های دولتی به شمول وزارت خانه ها و پارلمان کشور به دست آورده اند :

”  اما این بسنده نیست. ما خواهان حضور بیشتر زنان در مقام های کلیدی دولتی در پایتخت و ولایت ها هستیم.”

این نشست خبری از سوی همین وزارت در باغ بابر به روز سه شنبه با حضور ده ها تن از بانوان، مقام های این وزارت، هندیا امان الله خان، دختر شاه امان الله خان، و شماری از نماینده گان مردم در مجلس نماینده گان برگذار شد.

هندیا امان الله خان، دیگر بانوی سخنران در این نشست می گوید که بیشترینه خشونت ها در برابر زنان افغان از آدرس مردان/ آقایان تحمیل می شوند و از این رو برای کاهش خشونت ها، مردان خشونت گرا باید نخست تربیت شوند:

”  این بانوان افغان که لت و کو می شوند. این بانوان افغان که ” تکه ، تکه” می شوند. این دخترانی که به مکتب نمی روند؛ کی مانع مکتب رفتن این دختران می شوند؟ این بانوان را کی لت و کوب می کنند؟ این کسانی دیگری نیستند، بل مردان هستند که در حق بانوان این کار را انجام می دهند. پس فکر می کنم، پیش از آن که زنان افغان ترتیب شوند، باید مردان { این کشور} تربیه شوند.”

IMG_1100

روز جهانی زن در افغانستان در حالی یاد می شود که سال ۲۰۱۲ میلادی یکی از مرگبار ترین و پر خشونت ترین سال برای بانوان افغان گفته شده است. علت کشته شدن ۶۲ زن در آن سال ، تنها دفاع از نأموس عنوان شده است.