برای نخستین بار یک ” زن” ولسوال مقرر شد

IMG_0186

۲۱/ جدی / ۱۳۹۱  – گزارشگر: قیام نوری – سایره شکیب سادات، نخستین بانوی است که در ده سال اخیر به حیث یک ولسوال زن  در کشور استخدام می شود. بانو سادات در گفت وگوی ویژه با دفتر مطبوعاتی بنیاد چادری می گوید که وی از پس از یک رقابت آزاد از طریق کمیسیون اصلاحات اداری توانست، به حیث ولسوال ولسوالی آقچه ولایت جوزجان مقرر گردد. به گفتۀ بانو سادات وی با همکاری هیچ ارگانی دولتی یا غیر دولتی به این پست معرفی نشده است و توانسته این کرسی را با پشت کار، تلاش ، و سال ها تجربه کاریش در بخش های اداری به دست آورد:”  پس از آن که در سال    ۱۳۶۳{ ه. خورشید } از دانشکدۀ زبان وادبیات فارغ شدم، آغاز به کار معلمی کردم. در دوران حکومت قبلی برای پنج سال بیکار ماندم. و پس از این دوره، در وزارت خارجه و پس از آن هم در وزارت دولت در امور پارلمانی کار کردم. یکبار خود را در انتخابات پارلمانی نامزد کردم که البته نظر به برخی مشکلات نتوانستم به پارلمان راه یابم.”

بانو سادات در کل ۲۸ سال تجربه کاری در بخش های گونه گون کار های اداری دارد. وی مانند بسیاری از زنان دیگر کشور در طی جنگ های داخلی در افغانستان ، همسرش را از دست داده است. وی می افزاید ، از آنجا که وی درد و رنج زنان کشورش را بیشتر از دیگران درک می کنند، تصمیم گرفته است تا از این راه برای زنان و مردان کشورش به گونه صادقانه خدمت نماید:

” هدف ازین گامی را که برای خدمت گذاری به کشورم برداشته ام این است که ما زنان باید به دولت افغانستان و نیز به همکاران بین المللی خود ثابت بسازیم که ما هم می توانیم مانند بردران خود به گونۀ صادقانه برای مردم و دولت خود خدمت نمایم و نیز این را ثابت بسازیم که ما جرئت این کار را داریم.”

IMG_0177

بانو سایره سادات در سال ۱۳۶۳  درجۀ فوق بلکوریا ( ۱۴ پاس) را در دانشگاه جوزجان به پایان رسانیده است و پس از آن آغاز به کار مقدس آموزگاری نمود. در حال حاضر بانو سایره سادات دانشجوی سال سوم دانشکده حقوق در یکی از دانشگاه های خصوصی کشور است. وی همچنان از خانواده اش به عنوان بزرگترین حامی اش در راستای خدمت به زنان کشور ش یاد می کند و از آن سپاس گذار است. همچنان شماری از نهاد های مدافع حقوق زنان از جمله شبکۀ زنان افغان با فرستادن اعلامیه ی گماشته شدن بانو سادات را به حیث نخستین ولسوال زن در ده سال اخیر  مبارک باد می گویند.

همچنان، فرخنده زهرا نادری، نماینده مردم در مجلس نماینده گان و فعال حقوق زن به نوبت خود، این پیروزی و دستآورد آفتخار آمیز را به بانو سادات و همه ی زنان کشور تبریک می گوید.


Comments

 • علی‌شاه ظریفی said:

  خوشحال شدم و برای او کامیابیّ بیشتر خواهانم.
  از شما هم تشکر که در جستجوی چنین خبرها هستید.

  ****
  در وبلاگ حرف دل با «نهانی‌ها به ضد پیدا شود» بروزم.

 • الهی said:

  این مسوولیت را برای خانم سادات تبریک عرض می کنم. امید است ایشان توانایی و موثریت خود را ثابت بسازند و نشان دهند که زنان بیشتر از مردان می توانند مدیریت کنند. این یک آغاز است و آغاز خوب.
  دولت افغانستان مکلف است تا حد اقل ۳۰% تمام کرسی های حکومت را در وهله اول در اختیار زنان قرار دهد. و دولت به این رقم متعهد شده است.

  الهی

Trackbacks

There are no trackbacks