تجلیل از فراغت ۱۷۰ دانشجو

IMG_9038

۲۱ / جدی / ۱۳۹۱ / ۱/۱۰/۲۰۱۳ – گزارشگر: قیام نوری – ۱۷۰  دانشجو در رشته های علوم سیاسی، فقه و حقوق و جامعه شناسی از موسسۀ تحصیلات عالی خصوصی خاتم النبیین به روز پنچ شنبه در محفلی در کابل گواهی نامه های شان را به دست آوردند. در این محفل فراغت، مسعود ترشت وال، رییس موسسات تحصیلات عالی خصوصی کشور، عثمان بابری، معین تدریسی وزارت تحصیلات عالی ، شماری از نماینده گان مردم در مجلس نماینده گان، داکتر عبدالله عبدالله ، رهبر ائتلاف ملی افغانستان، استادان این دانشگاه و ده ها تن از نزدیکان و بسته گان این فارغان حضور داشتند.

این دانشجویان که به درجۀ لیسانس سند فراغت به دست آوردند، از حکومت می خواهند که زمینه های کاری تخصصی را بدون در نظر داشت روابط و فقط بر بنیاد اصل شائسته سالاری فراهم سازند. از میان این شما فارغان، بیش از ۴۰ در صد آنان را دختران تشکیل می دهد.

همزمان با این داکتر قیوم سجادی، رییس موسسۀ تحصیلات عالی خصوصی خاتم النبیین از این دانش آموخته گان می خواهد که با تعهد به منافع ملی کشور ، به مردم خدمت نمایند:” ما در کنار تخصص در رشته های گونه گون علمی، تعهد را نیز نیاز داریم. متخصص که تعهد ملی  و تعهد دینی برای مردم افغانستان نداشته باشد، تخصص او در نهایت نمی تواند راهکار برای درمان درد های بی پایان این سرزمین باشد. “

IMG_9025

عثمان بابری، معین تدریسی وزارت تحصیلات عالی کشور از جوانان خواستار خدمت گذاری صادقانه به  مردم شده است:” شما در یک مقطع زمانی فارغ می شوید که افغانستان بیشتر به نیروی کاری مسلکی بسیار سخت نیازمند است. هر چند که در ۱۰ سال اخیر فرصته های اقتصادی بسیار بزرگی در افغانستان فراهم شد، اما به علت نبود و یا هم کمبود منابع بشری تخصصی ، کشور با چالش های بسیار بزرگ رو به رو گردید. و تا هنگامی که این مشکل حل نگردد، تا آن هنگام از پیشرفت افغانستان سخن گفته نمی توانیم. و بیناد بر این، امید وار هستیم که شما جوانان دانش آموخته و متعهد ، دانش و تخصص خود را وقف مردم بیچاره و نیاز مند افغانستان بسازید.”

IMG_8991

       عثمان بابری – معین تدریسی وزارت تحصیلات عالی کشور

اما، این محفل فراغت افزون بر این سخنان، جنبه های جالب دیگر نیز داشت. از جمله این که گرداننده گان این برنامه،  شعر ها، طرح های ادبی و دیگر مطلب های ادبی را ویژه بانوان کشور به خوانش گرفتند  – شعر های که در همه ی آنها ” زن” یک قهرمان ، اما مظلوم و فراموش شده معرفی می شدند و هر گونه خشونت در برابر این نصف پیکر جامعه سخت نکوهش گردید.

IMG_8965

افزون بر این، لحظه های توزیع گواهی نامه ها، بسیاری از نزدیکان دانشجویان فارغ شده نزدیک استیج هجوم آوردند  و تلاش می کردند که با کمره های شخصی دست داشته ی شان تصویر های یادگاری از عزیزان شان بگیرند. این هجوم بسته گان این فارغان به راستی کار را برای عکس و فلم برداری برای خبرنگارانی که در این محفل حضور داشتند، سخت با مشکل رو به رو ساخته بود.

IMG_9039

موسسۀ تحصیلات عالی خاتم النبیین شش سال پیش از امروز در کابل ایجاد شد و این دانشگاه تاکنون توانسته است در همین رشته های یاد شده، دو دور فارغ بدهد. این دانشگاه در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ دانشجو دارد.