عبد الله عبدالله در کارزار انتخاباتی رفت

abdul

 عبدالله عبدالله، رئیس ائتلاف ملی افغانستان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده، دی روز (سه شنبه ۹ میزان) در کمیسیون مستقل انتخابات رسماً ثبت نام کرد.

محمدخان، از اعضای رهبری حزب اسلامی شاخه ارغندیوال افغانستان معاون اول و محمد محقق، رییس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به عنوان معاون دوم عبدالله معرفی شدند. عبدالله پس از ثبت نام در یک نشست خبری در دفتر کمیسیون مستقل انتخابات کشور گفت که حکومت فعلی باید در انتخابات آینده مداخله نکند.

عبدالله دومین نامزدی است که برای شرکت در انتخابات آینده خود را در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ثبت نام کرده است. او گفت:‌‌ “توقع ما از حکومت فعلی افغانستان این است که در انتخابات پیش رو عدالت را رعایت و بی طرفی کامل را اختیار کند، از وسایل و صلاحیت‌های حکومتی در حمایت از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری آینده، خودداری کند.”

عبدالله، همچنان از جامعه جهانی و سازمان ملل خواست که به تعهدات خود عمل کرده و در حمایت از شفافیت پروسه انتخابات نقش شانرا ایفا کنند. او تاکید کرد که به هیچ گروهی اجازه داده نخواهد شد که سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آینده را مانند انتخابات گذشته، با تقلب رقم زند.

عبدالله دومین نامزدی است که برای شرکت در انتخابات آینده، نام خود را در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ثبت کرده است.   گفته می‌شود حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح افغانستان و حزب وحدت ملت افغانستان نیز در انتخابات آینده از عبدالله اعلام حمایت کرده اند.

با این حال داکتر عبدالله عبدالله، بعد از ثبت نام گفت: “تیم انتخاباتی ما تنها محدود به دو یا سه حزب نیست؛ بلکه طیف وسیعی از مردم، احزاب و ائتلاف های سیاسی افغانستان در حمایت از این تیم قرار دارند.” او افزود که این تیم بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده در راستای برقراری صلح و ثبات در افغانستان تلاش خواهد کرد.

عبدالله تاکید کرد، صورتیکه در انتخابات آینده پیروز شود، یک اداره سالم را ایجاد خواهد کرد که به گفته او، در این اداره تمام اقشار افغانستان سهم داشته باشند. به دنبال آن محمد محقق، رییس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و معاون دوم عبدالله نیز گفت که افغانستان در حال حاضر در شرایط حساس قرار دارد و مردم این کشور با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنند.

او تاکید کرد، در صورت پیروزی در انتخابات آینده در راستای حل مشکلات مهاجران افغان و از بین بردن مواد مخدر در کشور تلاش خواهد کرد. عبدالله گفت که تیم انتخاباتی او بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده در راستای برقراری صلح و ثبات در افغانستان تلاش خواهد کرد.

صلاح الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح افغانستان، قربانعلی عرفانی رییس حزب وحدت ملت افغانستان، عبدالهادی ارغندیوال رییس حزب اسلامی، عطا محمد نور والی بلخ و یونس قانونی نیز امروز عبدالله و معاونانش را در ثبت نام نامزدی انتخابات آینده، همراهی کردند.

هر چند شماری دیگر از شخصیت های سیاسی کشور برای شرکت در انتخابات آینده اعلام آمادگی کرده‌ اند، اما تا کنون ثبت نام نکرده‌اند. قرار است سومین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ حمل سال آیند برگزار شود.