آزادی بیان با تهدید های خطرناک روبروست

B0B3324B-D104-429D-92A9-CB6FAF2CAA19_mw1024_n_s

عبدالحمید مبارز، رییس اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان می گوید که آزادی بیان در افغانستان با تهدید جدی مواجه شده و به گفته او در صورت ادامه این روند، آینده آزادی بیان در کشور تاریک خواهد شد. آقای مبارز این موضوع را امروز در مجمع عمومی اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان در کابل و در واکنش به تصمیم اخیر ولسی جرگه کشور مطرح کرد.

به تازگی، مجلس نماینده گان سه ماده قانون رسانه های همگانی را تغییر داد و بر بنیاد یکی از این ماده ها، ریاست کمیسیون رسیدگی به تخلفات رسانه ها به وزیر اطلاعات و فرهنگ سپرده شده است. گفته می شود که این قانون براساس درخواست وزارت اطلاعات و فرهنگ تغییر کرده است.

با این حال، شماری از نهادهای مدافع از حقوق خبرنگاران به شمول اتحادیه ملی ژورنالیستان کشور، می گویند که وزیر اطلاعات و فرهنگ همزمان نمی تواند، دو وظیفه مهم را به عهده بگیرد. روزگذشته، اداره حمایت از رسانه های آزاد افغانستان (نی) نیز از تصمیم مجلس نماینده گان مبنی بر تغییر در قانون رسانه های همگانی به شدت انتقاد کرد.

مسئولان این اداره، از اعضای مجلس نماینده گان خواستند تا تصمیم اخیر شان را بازنگری کنند. با این حال، عبدالحمید مبارز می گوید که آینده آزادی بیان در افغانستان روشن نیست و به گفته او، برخی از حلقات در دولت در صدد اعمال سانسور و فشار به رسانه ها هستند.

او می گوید که نخستین گام در راستای اعمال محدودیت و سانسور از ولسی جرگه آغاز شده است، منظور مبارز تصمیم اخیر مجلس در مورد قانون رسانه های همگانی و سپردن ریاست کمیسیون رسیدگی به تخطی های رسانه ای به وزیر اطلاعات و فرهنگ است. آزادی بیان در افغانستان بزرگترین دستاورد دولت در یازده سال گذشته خوانده شده است.

عبدالحمید مبارز رییس اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان امروز از خبرنگاران کشور خواست که در جهت روشنگری ذهنیت جامعه تلاش کنند. مبارز می گوید که خبرنگاران می توانند مردم را در شرکت انتخابات تشویق کنند و به نحوی زمینه حضور مردم در تصامیم کلان کشوری را فراهم سازند.

او همچنان از خبرنگاران خواست که زیر هیچ تهدیدی قرار نگیرند و هر موضوعی که به نفع مردم باشد، با شجاعت باید نشر شود. امروز ده ها خبرنگار حداقل از بیست ولایت در کابل گردهم آمدند و در نخستین مجمع عمومی اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان شرکت کردند.

این نشست، امروز آغاز شده و برای دو روز دیگر ادامه می یابد. براساس جدول زمانبندی از قبل اعلام شده، قرار است خبرنگاران لوایح کاری و صلاحیت وظیفوی این اتحادیه را مورد بازنگری قرار بدهند و اعضای شورای عالی اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان را نیز انتخاب کنند.

فهیم دشتی، رییس اجرائیوی این اتحادیه در مراسم افتتاحییه مجمع گفت که پس از حداقل سی سال، این برای نخستین بار است که خبرنگاران بیش از بیست ولایت در کابل گردهم می آیند و در مورد مسایل مهم این اتحادیه تصمیم می گیرند.

آقای دشتی می گوید که پس از برگزاری مجمع عمومی، انتخابات برای گزینش رییس و معاون اتحادیه ولایتی در ولایات افغانستان نیز برگزار می شود. اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان از بزرگترین اتحادیه های صنفی خبرنگاری در کشور است.  در حال حاضر، صدها خبرنگار عضو اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان است و به گفته دشتی، ده ها درخواست دیگر برای عضویت در این اتحادیه در حال بررسی قرار دارد