حکومت افغانستان: می خواهیم زودتر پیمان امنیتی را امضا کنیم

c1bcbe6c02aa9215350f6a706700a91f

مقام‌ها در وزارت خارجه کشور امروز اعلام کردند که دولت افغانستان علاقه مند است تا در مدت زمان کوتاه موافقتنامه دوجانبه امنیتی با امریکا را امضا کند.

موسی زی اما تاکید کرد که مهمترین نکته برای دولت افغانستان در امضای این موافقتنامه، در نظر گرفتن منافع ملی کشور است.
جانان موسی زی، سخنگوی این وزارت گفت: “مذاکرات روی امضای موافقتنامه امنیتی دو جانبه میان افغانستان و امریکا در کابل در سطح بالایی ادامه دارد و دولت افغانستان علاقمند نهایی سازی هرچه زودتر این موافقتنامه است.”
آقای موسی زی، می‌گوید که امضای موافقتنامه امنیتی دوجانبه بین امریکا و افغانستان، یک واقعه تاریخی است و به گفته او، تا هنوز در تاریخ افغانستان روی چنین موافقنامه ای بحث و گفتگو نشده است.
او تاکید کرد که مهمترین نکته برای دولت افغانستان در امضای این موافقتنامه، در نظر گرفتن منافع ملی کشور است.
موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه کشور این اظهاراتش را امروز، درحالی مطرح کرد که هفته پیش معاون وزارت دفاع امریکا اعلام کرده بود که اگر موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و امریکا به زودترین وقت امضا نشود، یک تیراژدی خواهد بود.
او همچمنان گفته بود که امریکا و متحدانش به امضای موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و ایالات متحده، نیاز دارد.
معاون وزارت دفاع امریکا تاکید کرده بود که سرنوشت موافقتنامه امنیتی باید هرچه زودتر معلوم شود تا تکلیف (امریکا و متحدانش) در افغانستان معلوم شود.
با این حال جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه کشور می‌گوید که دولت افغانستان مذاکرات خود را روی امضای موافقتنامه دوجانبه امنیتی با امریکا ادامه می‌دهد.
او گفت: “حکومت با احتیاط کامل روی امضای موافقتنامه دو جانبه امنیتی با امریکا برخورد می‌کند اما تاکید می‌کنم دولت افغانستان نیز علاقمند امضای هرچه زودتر این پیمان است.”
موسی زی تاکید کرد، دولت افغانستان موافقتنامه دوجانبه امنیتی را با امریکا امضا خواهد کرد، مشروط براینکه این موافقتنامه منعکس کننده منافع ملی کشور باشد.
بحث روی امضای موافقتنامه امنیتی دوجانبه بین امریکا و افغانستان از چند سال به این طرف، جنجال بر انگیز بوده و بارها روابط کابل و واشنگتن را تیره کرده است.
اما به تازگی دولت افغانستان در امضای این موافقتنامه از خود چراغ سبز نشان داده است.
ملاعبدالغنی برادر سه سال پیش، در شهر کراچی از سوی ماموران اطلاعاتی پاکستان بازداشت و در زندان مرکزی همین شهر زندانی شد.
او از جمله موسسان اصلی گروه طالبان و همچنان از افراد نزدیک به ملاعمر، رهبر این گروه است.
ملا برادر هفته پیش به درخواست حکومت افغانستان از زندان پاکستان رها شد.

گفته می شود که ملا برادر در حال حاضر نیز در بین گروه طالبان نفوذ دارد و به همین سبب حکومت افغانستان از پاکستان خواسته تا او را از زندان آزاد کند تا او (ملا برادر) از پروسه صلح افغانستان حمایت کند.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه کشور امروز در این مورد گفت: “ملا برادر به درخواست حکومت افغانستان از زندان کشور بیگانه رها شد و طالبان باید این واقعیت را درک کنند و بدانند.”
موسی زی می‌گوید، دولت ترجیح می دهد تا ملا برادر به دولت افغانستان تحویل داده شود و از پروسه صلح کشور حمایت کند.
او تاکید کرد، اگر ملا برادر به کشور سومی منتقل شود نیز برای دولت افغانستان مشکلی نیست، مشروط بر اینکه آدرسش مشخص باشد تا او (برادر) در پروسه صلح افغانستان سهم گرفته بتواند.
موسی زی یک بار دیگر از دولت پاکستان در رابطه به آزادی ملا برادر اظهار قدرانی کرد و گفت: “دولت افغانستان انتظار گام‌های بعدی پاکستان را در روند صلح افغانستان دارد.”