کارت های رأی دهی به جیب نامزدان انتخابات

Voter registration for presidential elections 2014...epa03780523

نهادهای مبارزه با فساد نگران فروش کارت رای دهی به نامزدهای انتخابات افغانستان هستند. دو نهاد مبارزه با فساد در افغانستان از جعل و تبانی احتمالی در روند ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری و شورا های ولایتی ابراز نگرانی کرده اند.

نهادهای موسوم به شبکه افغانی مبارزه با فساد و نظارت بر فساد همچنین از طرفداری اعضای کمیسیون مستقل انتخابات از برخی نامزدها ابراز نگرانی کرده اند.

بر اساس قانون انتخابات افرادی که خود را برای ریاست جمهوری نامزد می‌کنند، باید کپی کارت رای دهی یکصد هزار نفر را از بیست ولایت افغانستان با خود داشته باشند.

این یکی از دشوارترین شرایط برای نامزد شدن است.

حالا این نهادهای مبارزه با فساد می‌گویند برخی از نامزدهای احتمالی، تلاش می‌کنند کپی یکصد هزار کارت رای دهی را از کمیسیون انتخابات افغانستان بدست آورند.

شکرالله مشکور، سخنگوی شبکه افغانی مبارزه با فساد در گفتگو با بی بی سی گفت این احتمال وجود دارد که برخی از اعضای سابق دبیرخانه کمیسیون انتخابات کپی این کارت ها را در بدل پول در اختیار نامزد مشخصی قرار دهند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این مساله را شایعه خوانده و نگرانی نهادهای مذکور را بیجا دانسته است.

شریفه زرمتی وردک یکی از اعضای این کمیسیون به بی بی سی گفت که بخش فناوری معلوماتی کمیسیون انتخابات به طور دقیق نظارت می شود و امکان چنین تقلب‌هایی وجود ندارد.

با آنکه یک هفته از آغاز وقت ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گذشته ، تنها یک نفر برای ثبت نام در دفتر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان حضور یافته است.

خیلی ها شرایط نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری این دوره افغانستان را دشوار می دانند. از جمله این شرایط، علاوه بر ارائه کارت رای‌دهی می‌توان به پرداخت یک میلیون افغانی (حدود بیست هزار دلار) هم اشاره کرد.

اما برای چهره های با نفوذی که احتمالا نامزد انتخابات خواهند شد، این شرایط چندان هم دشوار نیست و به نظر می رسد آنها همچنان سرگرم رایزنی و گفتگوهای سیاسی اند و تا قبل از پایان مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات وارد میدان انتخاباتی خواهند شد.

مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات تا چهارده میزان/ مهر ماه ادامه خواهد داشت.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه حمل/فروردین سال ۱۳۹۳ برگزار شود.