بد روزی های خبرنگاران افغانی

ED6B179F-874F-4BE0-88BD-017F0D67C162_mw1024_n_s

مسوول دیده بان رسانه های آزاد می گوید که بیشتر خشونت ها در برابر خبرنگاران از سوی مقام های دولتی انجام می شود. صدیق الله توحیدی، مسوول دیده بان رسانه های آزاد افغانستان یا نی به تازه گی در کابل گفت که خشونت ها در برابر خبرنگاران در هفت ماه سال جاری نسبت به هفت ماه سال گذشته شصت و پنج درصد افزایش یافته است.

او گفت که با نزدیک شدن به انتخابات آینده ریاست جمهوری احتمال افزایش خشونت ها در برابر خبرنگاران در کشور وجود دارد.  توحیدی گفت، لت و کوب، تحقیر و توهین، تهدید نهادهای عدلی و قضایی و افراد زورمند در کشور از مواردی هستند که خبرنگاران همواره با آن روبرو بوده اند.

پیشتر نیز اتحادیه ملی ژورنالیستان از افزایش خشونت ها علیه خبرنگاران به شدت ابراز نگرانی کرده بود. این اتحادیه با نشر گزارشی اعلام کرده بود که در خشونت های تازه، دست کم پنج خبرنگار از سوی افزاد ناشناس یا افراد زورمند در کشور لت و کوب شده اند.

مسوول دیده بان رسانه های آزاد می گوید که بیشتر خشونت ها علیه خبرنگاران از سوی مقام های دولتی انجام می شود. با این حال، توحیدی از دولت افغانستان خواست تا برای کاهش سطح خشونت ها در برابر خبرنگاران، اقدامات جدی را انجام بدهد.

او هشدار دارد که با نزدیک شدن به انتخابات آینده نگرانى های جدى وجود دارد که موارد خشونت علیه خبرنگاران، افزایش یابد. اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان، نیز همواره حملات و تهدیدها در برابر خبرنگاران را به شدت محکوم کرده و خواستار شناسایى و دستگیرى عاملان آن شده است.

توحیدی همچنان گفت با نزدیک شدن به انتخابات گزارشگرانی که در جریان تهیه گزارش های انتخاباتی با مشکل و یا تهدیدی مواجه می شوند دفتر نی یا دیده بان رسانه های افغانستان را در جریان بگذارند