هشدار خرس به عقاب: برای خروج عجله می کنید!

usa-russia

وزارت دفاع روسیه به تازگی اعلام کرده که خروج نظامیان خارجی از افغانستان درسال ۲۰۱۴ اشتباه و یک تصمیم عجولانه است.  به گفته این وزارت، نیروهای امنیتی افغان هنوز خود کفا نشده و توانایی مبارزه با شورشیان را ندارند.

آناتولی آنتونوف، معاون وزیر دفاع روسیه گفت که خروج نظامیان خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ خطرناک و امنیت منطقه را تهدید می کند. او می گوید که تصمیم گیری سران ناتو و امریکایی ها در مورد خروج نظامیانشان از افغانستان در سال ۲۰۱۴، عجولانه انجام شده است.

چندی پیش نیز، سرگی شایگو وزیر دفاع روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی نگرانی شدید خود را از وضعیت کنونی و اینده افغانستان اعلام کرد و گفت که در حال حاضر روسیه بدون تردید نگران این مسئله است که بعد از سال ۲۰۱۴  اوضاع در افغانستان به چه صورت خواهد بود.

با این حال، آنتونوف تاکید کرد که خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ باعث نا امنی و بی ثباتی برخی مناطق آسیایی میانه می شود. معاون وزارت دفاع روسیه، می گوید که نیروهای امنیتی افغان قادر به تامین امنیت سراسر این کشور نیستند.

اظهارت معاون وزارت دفاع روسیه در حالی مطرح می شود که چندی پیش نیروهای امنیتی افغانستان مسوولیت کامل تامین امنیت کشور را به عهده گرفت.     با آنکه تلفات نیروهای امنیتی افغانستان از زمان انتقال مسوولیت های امنیتی تاهنوز افزایش یافته است اما مقام های امنیتی کشور بارها از توانایی این نیروها در مقابله با شورشیان طالب سخن گفته اند.

مقام های ملکی و نظامی روسیه نیز می گویند که با خروج نظامیان خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴، نا امنی ها در این کشور افزایش می یابد. این مقام ها تاکید کردند که تشدید نا امنی در افغانستان امنیت کشورهای آسیایی میانه و منطقه را برهم می زند.

آناتولی آنتونوف، معاون وزیر دفاع روسیه روز (پنجشنبه۲۴ اسد) رسماً اعلام کرد که این کشور نیروهای نظامی خود را تا سال ۲۰۱۴ در مناطق مرزی افغانستان با کشورهای آسیای میانه، مستقر می کند.

آنتونوف، می گوید که کشور روسیه در تلاش است تا با تقویت حضور نظامی در منطقه از تهدید افراطیون و گسترش شورشیان جلوگیری کند. روسیه تا به حال چندین بار نسبت به عواقب تهدید منطقه از سوی شورشیان تندرو در افغانستان هشدار داده است. اما مقام های حکومتی افغانستان تاکنون در این زمینه واکنشی نشان نداده اند.