ثبت نام رأی دهنده گان با تخلفات زیاد

spin

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) امروز(چهارشنبه) اعلام کرد که بیش از ده هزار نفر در ۲۵ ولایت کشور، بدون ارایه اسناد معتبر کارت رای دهی دریافت کرده اند.

جانداد سپین غر، رییس اجرایی موسسه فیفا گفته است: “یافته های ناظران این موسسه نشان می دهد که در ۲۱ ولایت کشور، چهارهزار کارت رای دهی به افراد زیرسن(هجده سال) توزیع شده که این یک تخلف آشکار و نگران کننده است.”

او می گوید که فشار و تهدیدات مقام های محلی، زورمندان و عدم رعایت بی طرفی کارمندان کمیسیون انتخابات نیز سبب تخلفات گسترده در مرحله اول ثبت نام رای دهندگان شده است. موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا)اعلام کرده که بیش از ده هزار نفر در ۲۵ ولایت کشور، بدون ارایه اسناد معتبر کارت رای دهی دریافت کرده اند.

سپین غر، از کمیسیون مستقل انتخابات و وزارت داخله کشور خواست که در مرحله دوم روند ثبت نام رای دهندگان، از بروز چنین تخلفاتی جلوگیری کنند. او می گوید به دلیل نا امنی های اخیر در برخی ولسوالی های ولایات کشور مرکز ثبت نام رای دهندگان  وجود ندارد.

او گفت:” اگر اراده سیاسی قوی در کشور وجود داشته باشد هنوز هم وقت هست که امنیت ولسوالی های برخی ولایات را تامین کرد و مراکز رای دهی در این مناطق را فعال کرد.”   قرار است انتخابات ریاست جمهوری و

شورای ولایتی کشور در شانزد‏هم ماه حمل سال آینده(۱۳۹۳) برگزار شود. برخی سران احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و مردم افغانستان از احتمال تقلب گسترده در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی، نگران اند.

آنان می گویند اگر از همین حالا جلو احتمال دست کاری در انتخابات آینده گرفته نشود، این انتخابات با تقلب گسترده و تخلفات بی شمار مانند انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۶ برگزار خواهد شد. انتخابات گذشته ریاست جمهوری پس از تشکیل دولت موقت، اولین دور انتخابات در کشور بود وشکایت های زیادی مبنی بر تقلب گسترده به دنبال داشت.

با این حال، جانداد سپین غر، رییس اجرایی موسسه فیفا در نشست امروزی اش به رسانه ها، گفت: “نظر به یافته های ناظران موسسه فیفا، در پنج ولایت کشور به بیش از ۱۳۴ نفر غیابی کارت رای دهی توزیع شده است.”

او می گوید که فشار و تهدیدات مقام های محلی، زورمندان و عدم رعایت بی طرفی کارمندان کمیسیون انتخابات نیز سبب تخلفات گسترده در مرحله اول ثبت نام رای دهندگان شده است.

او می گوید که ۶۸ نفر دیگر در پنج ولایت بیش از یک کارت رای دهی دریافت کرده اند. آقای سپین غر، تاکید کرد، با آنکه در مرحله اول روند ثبت نام رای دهندگان تخلفات گسترده صورت گرفته اما نظر به شرایط کنونی کشور، کارکرد کمیسیون مستقل انتخابات قناعت بخش است.

توزیع کارت بدون عکس

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) می گوید که برخی باشندگان کشور کارت های رأی دهی بدون عکس را دریافت کرده اند. جانداد سپین غر، رییس اجرایی این موسسه همچنان گفت: “نظر به مشاهدات ناظران موسسه فیفا، در یازده محل ثبت نام رای دهندگان به دلیل خرابی وسایل، شماری از باشندگان کشور از دریافت کارت رای دهی بازمانده اند.”

او می گوید در این یازده محل، باشندگان کشور برای دریافت کارت رای دهی مراجعه کردند اما وسایل آن مراکز خراب بوده و این باشندگان با انتظار زیاد و بدون دریافت کارت رای دهی، به خانه های شان برگشته اند.
سپین غر، تاکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات باید در مرحله دوم ثبت نام رأی دهندگان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند

حضور کمرنگ زنان

درهمین حال، موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید که ایجاد مراکز ثبت نام رای دهندگان در جاهای نامناسب، باعث کمرنگی شرکت زنان در این روند شده است. سپین غر، رییس اجرایی این موسسه گفت: “ناظران فیفا به منظور کمرنگ بودن میزان اشتراک زنان در مرحله اول ثبت نام کارت رای دهی، بررسی های را انجام داده اند، یافته ها درشش مورد نشان دهنده ایجاد محلات در موقعیت های نامناسب است.”

او می گوید که برای اشتراک بیشتر زنان در پروسه ثبت نام، محلات زنانه درجاهای مناسب باید ایجاد و نیز امنیت آن منطقه توسط پولیس زن تأمین شود. همچنان، آقای سپین غر از نهادهای بین المللی خواست که نقش نظارتی شان را در مرحله دوم ثبت نام رای دهندگان پر رنگ تر کنند تا از تخلفات و بی نظمی‌های بیشتر جلوگیری شود.