نگرانی وزیر دفاع روسیه از وضع افغانستان

2013-05-23T104716Z_240954747_GM1E95N1G3V01_RTRMADP_3_RUSSIA

 آقای شایگو گفته است که کشورش به شدت نگران وضعیت جاری و آینده افغانستان است. آقای شایگو گفته است که کشورش به شدت نگران وضعیت جاری و آینده افغانستان است. این موضوع را وزیر دفاع روسیه در جریان سفرش به ایتالیا با وزیر خارجه این کشور مطرح کرد جاییکه در مورد مسایل امنیتی و شرایط حاضر افغانستان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در جریان یک هفته اخیر این دومین بار است که  مقامات نظامی روسیه با مسولان  بلند رتبه کشورهای دیگر مسائل افغانستان را مورد بحث قرار می دهند و نگرانی خود را مستقیما بیان می کنند.

ولادیمیر چرکین، فرمانده نیروهای نظامی زمینی روسیه “سه شنبه ۸ آگوست” در سفر خود به پاکستان با مقامات نظامی این کشور درباره افغانستان گفتگو کرد .

فرمانده نیروی زمینی روسیه در ملاقات با سران اردوی پاکستان گفت: “پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، روسیه نمی‌تواند نسبت به اوضاع این کشور بی‌تفاوت باشد.”
با این حال، سرگی شایگو وزیر دفاع روسیه در پایان نشست “۲+۲” وزرای امور خارجه و دفاع روسیه و ایتالیا در رم اعلام کرد که مسکو حاضر است در تامین امنیت افغانستان کمک کند.

شایگو گفت: “در حال حاضر ما بدون تردید نگران این مسئله هستیم که بعد از سال ۲۰۱۴ افغانستان در چه شرایطی قرار خواهد گرفت.” قرار است  سال ۲۰۱۴ نیروهای نظامی بین المللی از افغانستان خارج شوند.

به باور مقامات روسیه خروج این نیروها از افغانستان در سال ۲۰۱۴ باعث ناامنی در این کشور و منطقه می شود، چون به باور مسکو، نظامیان افغانستان هنوز خودکفا نشده اند و قادر به تامین سرتاسر افغانستان نیستند.

در حال حاضر تامین امنیت بیشتر مناطق افغانستان به عهده نیروهای امنیتی افغان است، و براساس گزارش  ها بهبودی در تامین امنیت این کشور به وجود نیامده است.

اکنون این نگرانی وجود دارد که با خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ ناامنی افزایش یابد و در سطح منطقه نیز تاثیر گذار باشد.  با این حال، وزیر دفاع روسیه اعلام کرده است که برای تامین امنیت در افغانستان کشورش آماده هرگونه کمک به جانب کابل است.

شایگو گفت: “روسیه دارای تجربه خارج کردن نیروهای نظامی از افغانستان است، طی سال‌های گذشته اقدامات زیادی از جمله از سوی ایتالیا برای تامین امنیت در افغانستان صورت گرفته است. اکنون نباید اجازه داد تا این اقدامات با خروج نیروهای بین المللی از بین برود و بی ثباتی بار دیگر به افغانستان و منطقه بازگردد.”

این مقام بلند پایه نظامی، نگرانی های کشورهای همسایه افغانستان را به جا خواند. او  مشخصا گفت: “همسایگان افغانستان، بخصوص کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان نگرانی جدی در مورد تامین امنیت مرزهای مشترک خود با این کشور دارند و مسلما ما نمی‌توانیم نسبت به این مسئله بی‌توجه باشیم و نه تنها در مذاکرات دوجانبه به بررسی این مسئله می‌پردازیم، بلکه از ارائه هر نوع کمک و حمایتی برای تامین امنیت این منطقه خودداری نخواهیم کرد