رهبر کهنه به دیدار رهبر تازه

karzirohani

رییس جمهور کرزی، پس از مراسم تحلیف حسن روحانی رییس جمهور جدید ایران، در کاخ سعدآباد تهران با او دیدار کرده است. رییس جمهور حامد کرزی، در این دیدار به حسن روحانی، رییس جمهور جدید ایران گفت: “روابط ما با ایران در زمان جهاد مردم افغانستان دوستانه و نیک بود، حکومت و مردم ایران از مهاجران افغان در این کشور پذیرایی کردند؛ ما از آن تشکر می کنیم.”

رییس جمهور کرزی،پس از مراسم تحلیف حسن روحانی رییس جمهور جدید ایران، در کاخ سعدآباد تهران با او دیدار کرده است. آقای کرزی تاکید کرد که مردم ایران در مراسم تحلیف امروزی رییس جمهور جدید شان، نظام مردم سالاری را به جامعه جهانی نمایش دادند.

درهمین حال، حسن روحانی، رییس جمهور جدید ایران از اشتراک حامدکرزی و هیئت همراه در مراسم تحلیف اش اسقبال کرد و گفت که ایران و افغانستان گذشته مشترک دارند؛ حال و آینده این دو کشور نیز مشترک است.

روحانی می گوید که زمنیه های گسترش روابط و همکاری مفید بین افغانستان و ایران وجود دارد. آقای روحانی، در مورد سیاست خارجی دولت اش نیز گفت که ایران در پی صلح و ثبات در منطقه می باشد و مخالف تغییر سرحدات کشورهاست.  روحانی، تاکید کرد که در جهان کنونی هیچ قدرتی نمی تواند امنیت خود را از طریق وحشت و نا امن کردن دیگران بدست آورد.

حامد کرزی رییس جمهور کشور روزگذشته(یکشنبه ۱۳ اسد) در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران شرکت کرد. گفته می شود که در این مراسم بر علاوه حامدکرزی، مقام های عالی رتبهء بیشاز ۵۵ کشور جهان شرکت کرده بودند.

بااین حال،دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری کشور می گوید که آقایان، کرزی و روحانی در دیدارشان، گفته اند،”متشرکات زیاد میان افغانستان و ایران است؛ باید به آن توجه شود.” براساس اعلامیه، همچنان دو رییس جمهور توافق کردند که در آینده نشست های تفصیلی را روی مشترکات دوکشور برگزار کنند.

آقای کرزی،پس از اشتراک در مراسم تحلیف حسن روحانیو دیدار با او،امشب به وطن برگشت. درهمین حال، شماری از کارشناسان سیاسی، نمایندگان مردم در ولسی جرگه و فعالان مدنی کشور از دیدار حامدکرزی با حسن روحانی رییس جمهور جدید ایران، استقبال کرده اند.

آنان از دو جانب خواسته اند که در مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی افغانستان و ایران منافع ملی طرفین را در نظر بگیرند و نیز صادقانه به آن عمل کنند.