مقام ها، از شبکه های اجتماعی می ترسند

23322332

مسوولان در نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد (نی) با برگزاری مراسمی به مناسبت هفته شبکه های اجتماعی، می گویند که دولتمردان افغانستان از شبکه های اجتماعی هراس دارند و نمی خواهند هفته ای به این نام در تقویم کشور گنجانیده شود.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی دفتر نی حمایت در گرد همایی که امروز سه شنبه بخاطر تجلیل از هفتۀ رسانه های اجتماعی برگزار شده بود، نقش رسانه هایی اجتماعی را در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور بسیار ارزنده خواند.
این مراسم با شعار “رسانه های اجتماعی یک نیاز، نه یک تفریح” با حضور شماری از مسوولان رسانه های کشور و خبرنگاران برگزار شد.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی دفتر نی حمایت در گرد همایی که امروز سه شنبه بخاطر تجلیل از هفتۀ رسانه های اجتماعی برگزار شده بود، نقش رسانه هایی اجتماعی را در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور بسیار ارزنده خواند.
رسانه های اجتماعی ( فیس بوک، تویتر، لینکد ان، فلایکر، یو تیوب و….) در چند سال گذشته توانسته اند در راستای اطلاع رسانی نسبت به هر رسانه ی دیگر خوبتر و سریعتر بدرخشد.
دفتر نی از سال گذشته به این سو، تصمیم گرفته است همه ساله هفتۀ نخست ماه اسد را به عنوان هفتۀ رسانه های اجتماعی تجلیل کند.

دفتر نی سال گذشته برای نخستین بار از سازمان آموزشی- علمی وفرهنگی ملل متحد ((UNESCO خواسته بود تا هفتۀ اول ماه اسد را به عنوان هفتۀ رسانه های اجتماعی به رسمیت بشناسد و همچنین از دولت افغانستان خواسته شده بود تا این هفته را درج تقویم رسمی کشور کند.
کاربران رسانه های اجتماعی با گذشت هر روز در افغانستان بیشتر می شوند، چنانچه نسبت به سال گذشته شمار کاربران فیسبوک در افغانستان به دو برابر افزایش یافته اند

دفتر نی با نشر بیانیه ای گفته است که نسبت به سال گذشته، استفاده کنندگان از فیسبوک معیاری تر شده اند و با ایجاد گروه های مشخص و سهم گیری در موضوعات مهم سیاسی- اجتماعی نشان داده اند که شهروندان افغانستان خواهان سهم گیری در موضوعات مهم کشور هستند و می خواهند نقش بازی کنند.

دفتر نی گفته است که امسال نیز همانند سال گذشته برای بهترین برچسپ های فیس بوکی که حاوی اطلاعات و معلومات بکر باشند در روز اخیر هفتۀ رسانه های اجتماعی از سوی دفتر نی جایزه ( لوح تقدیر) داده خواهد شد.
همچنان برای استفادۀ بهتر از رسانه های اجتماعی دفتر نی در نظر دارد تا یک دورۀ کوتاه آموزشی را برای استفاده بهتر از رسانه های اجتماعی برگذار کند.
با این حال، دین محمد مبارز راشدی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید که یکی از دستاوردهای دولت افغانستان، شبکه های اجتماعی است.
به گفته او، شبکه های اجتماعی حیاط خلوت فکری برخی افراد است و انسان می تواند نبض اصلی جامعه از این شبکه ها بفهمد.
آقای راشدی می گوید که وزارت اطلاعت و فرهنگ خواهان درج هفته ای به نام هفته شبکه های اجتماعی در تقویم رسمی کشور است اما این مسله یک پروسیجر خاصی دارد که باید طی شود.
راشدی تاکید کرد که مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ، با بستن رسانه های اجتماعی مخالف است و هراسی از این شبکه ها ندارد.
او گفت که نظام های مردمی باید حتی حق براندازی را برای