سنگسار یک زن به علت داشتن تلفن همراه در پاکستان

pb-120904-hijab-mn-05.photoblog900

بر اساس گزارش کمیسیون آسیایی حقوق بشر، یک زن پاکستانی به جرم داشتن تلفن همراه، سنگسار شد. حکم سنگسار این زن جوان پاکستانی که عریفه نام دارد، در یازدهم ژوئیه ۲۰۱۳ از سوی یک دادگاه قبیله‌ای صادر شد و زن جوان به جرم داشتن یک تلفن همراه توسط عمو و دیگر اقوامش سنگسار گردید.

این زن در بیابانی دور افتاده از روستای محل سکونتش به خاک سپرده شد و به هیچکس حتی دو فرزندش اجازه حضور در مراسم تدفین وی داده نشد. بر اساس گزارش کمیسیون آسیایی حقوق بشر، در پاکستان داشتن تلفن همراه برای یک زن جرمی بسیار بزرگ است و حتی از تجاوز دسته‌جمعی، قتل و بمب‌گذاری که هر روزه در این کشور اتفاق می‌افتد و تقریبا هیچوقت منجر به مجازات نمی‌شود، بزرگ‌تر تلقی می گردد.

در پاکستان، دادگاه‌های قبیله‌ای توسط رهبران یک قبیله و ارباب‌ها اداره می‌شوند و در مناطق حاشیه‌ای ایالت پنجاب بسیار رواج دارند. این دادگاه‌ها اغلب علیه زنان حکم صادر می‌کنند و از چنان قدرتی برخوردارند که دستگاه قضایی مستقل پاکستان تاکنون نتوانسته آن را غیرقانونی اعلام کند.

بر اساس اطلاعات واصله، پلیس ایالت پنجاب اطلاعات اولیه و گزارش مربوط به این حادثه را ثبت کرده است، اما تاکنون هیچکسی را در این رابطه بازداشت نکرده است. کمیسیون آسیایی حقوق بشر با اعلام اینکه این حادثه نمونه بارزی از عدم اجرای قانون در پاکستان است و دولت اغلب در مواجهه با سنت‌های قومی – قبیله‌ای و مذهبی سکوت اختیار کرده و بی‌تفاوت می ماند، از پارلمان پاکستان خواست تا علیه دادگاه‌های قبیله‌ای غیرقانونی، قانون‌های مناسبی تصویب کند.

این کمیسیون همچنین خواستار آغاز تحقیقات در مورد پرونده عریفه و دستگیری و اجرای عدالت در مورد اعضای دادگاهی شد که علیه وی تنها به جرم داشتن تلفن همراه حکم سنگسار صادر کردند.