ممکن است هیچ سرباز امریکایی در افغانستان باقی نماند

Obama-Afghanistan-speech-jpg

 یک مقام بلند پایه یی ادارۀ باراک اوباما گفته است که ممکن است تمامی نیروهای امریکایی در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی از افغانستان خارج شوند.

این گفته ها در حالی ابزار می شوند که به تازه گی روزنامه یی نیویارک تایمز نگاشته است که ادارۀ کاخ سفید با جدیت به گزینه یی کشیدن تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان نگاه می کند.

به گفته یی این مقام امریکایی، رییس جمهور اوباما به گونه یی فزاینده یی از رییس جمهور کرزی به تنگ آمده است.

از سوی هم ژنرال مارتین دمپسی،فرمانده کل نیروهای خارجی درافغانستان گفته است که وی در این باره که آیا نیروهای افغان در عدم امضای یک پیمان امنیتی به تنهایی قادر به تأمین امنیت شان هستند یا خیر؟ بسیار اندیشده است.

ژنرال دمپسی به شبکه ی تلویزیونی سی. ان.ان گفته است که :” ما مشغول کار هستیم و یک و نیم سال زمان نیز در اختیار داریم که نیروهای امنیتی افغان به جایی که نیاز است، برسانیم تا این نیروها بتوانند امنیت را در افغانستان به گونه یی ثابت آن نگه دارد.”

 به تازه گی رنگین دادفر سپنتا گفته است که پیمان استراتژیک میان کابل-واشنگتن به سود افغانستان نیست و یک سره سود ایالات متحدۀ امریکا در آن ذکر شده است. بحث روی چه گونه گی امضای این پیمان به علت گشایش دفتر طالبان در قطر به حال تعلیق در آمده است.

بسیاری از آگاهان نظامی و سیاسی می گویند که با توجه به شرایط بحرانی و ناامنی شدید در کشور، امضای این پیمان امنیتی با واشنگتن از مهم ترین نیازمند های جامعه یی افغانستان است و باید هر چه زودتر این کار انجام شود.

قیام نوری