آیا فروش گاهِ ” اپل” در کابل رسمی است؟

apple-store-af

۵/ ثور/ ۱۳۹۲ – فروش گاه های شرکت اپل موضوع تازه ی نیست. سال پار، مقام های چینی ۲۲ تن از فروش گاه های غیر رسمی را با یونیفورم ها پیدا کردند. این دکانی که درکابل است، نیز همچنین هدفی دارد. یک دکان کوچک در یکی از مرکز های خرید در شهر نو کابل، مانند فروش گاه های شرکت اپل در دیگر جا ها معلوم نمی شود.

 نه این فروش گاه در مقایسه با فروش گاه اصلی شرکت اپل، فرآورده های این شرکت بزرگ الکترونیکی را دارد. محمد ناصری، مدیر فروشات این شرکت به خبرگذاری کوارتز گفته است که آنان در دکان شان ” آی فون ۵ ” های با ظرفیت ۱۶ جی بی را به بهای ۷۰۰ دالر امریکا به فروش می رساند.

این بها، ۵۰ دالر بیشتر از بهای اصلی این نسل از آی فون ها در ایالات متحدۀ امریکا می باشد. فرآورده های این بازرگان ازدبی می آید؛ از جایی که آی فون ۵ را فقط با بهای ۷۱۰ دالر امریکایی می خرد.

وی می گوید که اگر به شکل عمده بخرد، تخفیفی نیز به دست خواهد آورد. سود فروش این آی فون ها از ۱۰ دالر در یک آی فون گرفته تا ۵۰ دالر هم می رسد.

 ناصری می گوید که وی هر روز ۵ تا ۶ آی فون  و یک یا دو لپ تاب را به فروش می رساند؛ بیشتر خریداران این آی فون ها جوانان  هستند. به گفته ی وی تقاضا برای فرآورده های آپل بسیاری است و عرضه ی آن کم…!

 یکی از کارمندان این فروش گاه می گوید که :” این بسیار جای خوشی است که یک جوان در کابل یک آی فون یا یک آی پاد داشته باشد. بسیاری از این جوانان با خارجی ها کار می کنند و آنان هر کدام از این فرآورده ها دارند و از این رو این جوانان نیز می خواهند که از این چیز ها داشته باشند. یا مثلا، اگر کدام  زنی آی فون استفاده کند، حتا اگر حجاب داشته باشد، شما می دانید که وی پول دارد است و دقیقا همین چیزی است که آن زن به مردم آن را بفهماند. “

 این فروش گاه که در ماه اگست سال ۲۰۱۰ آغاز به کار نموده است تا به حال به خوبی به پیش رفته است و در نظر دارد که تجارت اش را گسترش بدهد.

یک مرکز ترمیم در حال ساخت است، یک تار نما نیز ساخته می شود و ناصری می گوید که در نظر دارد تا یک دکان دیگر را نیز در کابل باز نماید.

ناصری می گوید که وی یک بار چند تا تصویر از دکان و جنس های دکانش را به شرکت اپل فرستاده بود، اما تا هنوز هم وی هیچ پاسخی از مقام های شرکت اپل به دست نیاورده است.

گزارشگر: قیام نوری