جنگ با طالبان پیروز شده است

b051003r

۵/ ثور/ ۱۳۹۲ – فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان، به روز پنج شنبه گفته است که جنگ ناتو در برابر طالبان در افغانستان به پیروزی رسیده است. این گفته ها در حالی ابراز می شوند که گزارش های از افزایش حمله های طالبان در برابر نیروهای امنیتی کشور پخش شده اند.

به گفته ی آقای جوزیف دان فورد :”  با وجود این که چالش های هنوز هم باقی مانده اند؛ اما شماری از حقیقت های بنیادن وجود دارند که نمایان گر بهبود امنیت در سراسر این کشور می باشد.”

  جوزیف دان فورد، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان می گوید که نزدیک به ۸ میلیون کودک افغان به مکتب می  روند که ۴۰ در صد این دانش آموزان را دختران تشکیل می دهد.

 دانفور می افزاید، در حالی که در سال ۲۰۰۲ میلادی تنها ۹ در صد از افغان ها به خدمات اولیه پزشکی دست رسی داشتند، حالا ۸۵ درصد از شهروندان کشور به این خدمات دست رسی دارند و امید به زنده گی هم چنان در حال افزایش است.

:” در زمان حاکمیت طالبان، تنها ۱۰ هزار پایه گوشی های همراه در افغانستان وجود داشت؛ در حالی که اکنون بیش از ۱۷ میلیون افغان به گوشی های همراه دست رسی دارند.”

 سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش اش نگاشته است که تلفات غیرنظامیان در سه ماهِ نخست سال روان میلادی نزدیک به ۸۰ درصد افزایش یافته است.

 اما، دانفورد می گوید که هشتاد در صد از حمله های دشمنان در جا های انجام شده است که در آن جا تنها ۲۰ درصد مردم بود و باش داشته اند. بیش از ۴۰ در صد از حمله ها تنها در ۱۰ ولسوالی رخ داده اند که  بیشتر شان در ولایت های جنوبی هلمند و کندهار می باشد.

هر چند شماری از آگاهان امور نظامی می گویند که با بیرون شدن سربازان خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴  میلادی، نیروهای امنیتی کشور به تنهایی توانایی تأمین امنیت را نخواهد داشت؛ اما ریس جمهوری کرزی این گفته ها را چیزی بیش از تبلیغات منفی رسانه های غربی نمی داند.

گزارشگر: قیام نوری