غزنی: پایتخت فرهنگی جهان اسلام!

6146307951_e013a14a2b_z

۲۳/ حمل/ ۱۳۹۲ – مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، در این مراسم گفت که این تصمیم سبب گسترش روابط نیک میان کشورهای اسلامی خواهد شد.

آقای رهین هچنین گفت که جشن نامگذاری غزنی می تواند “زمینه خوبی برای به نمایش گذاشتن تصویر واقعی از دنیای اسلام به جهانیان باشد و پیام صلح خواهانه اسلام را به جهانیان برساند.”

در این مراسم محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز حضور داشت. آقای حسینی پیشنهاد “خواهرخواندگی” میان شهرهای غزنی و نیشابور ایران را مطرح کرد و گفت کشورش برای معرفی تمدن غزنی به جهانیان کمک می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفت رابطه خواهرخواندگی این دو شهر می تواند در آشنایی بیشتر فرهنگیان ایرانی و افغان با میراث فرهنگی دو کشور موثر باشد.

موسی‌ اکبرزاده، والی غزنی، نامگذاری این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را، یک افتخار تاریخی خواند.

آقای اکبرزاده تاکید کرد که این جشنواره فرصتی است تا زمینه برای برگزاری کنفرانس های بزرگ اسلامی در افغانستان فراهم شود.

والی غزنی افزود: “مردم دنیا فکر نکنند که مردم افغانستان تنها جنگ را یاد دارند، جنگ را دیگران به ما صادر کردند، ما به دیگران فرهنگ صادر کردیم و دیگران متاسفانه در مقابل به ما جنگ فرستادند.”

عباس صدری نماینده آیسسکو که در این مراسم شرکت داشت گفت که همکاری این با دولت افغانستان برای حفظ تمدن باستان به سال ۲۰۱۳ محدود نیست و قرار است با وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان برای اجرای چندین پروژه، قراردادهایی را امضاء کنند.

مطالعه اندیشه‌های اسلامی در افغانستان، ظرفیت سازی در مدیریت موزه‌ها و همچنین بلند بردن ظرفیت روابط عمومی برای جلب گردشگران در غزنی جزء برنامه های مشترک سازمان آیسسکو و دولت افغانستان است.

در این مراسم شمار زیادی از داخل و خارج افغانستان شرکت کرده بودند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و هیچ یک از دو معاونش در این مراسم حضور نداشتند.

آیسسکو همه ساله شماری از کشور ها را به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن جهان اسلام انتخاب می‌کند.

در سال ۲۰۱۳ شهر غزنی در افغانستان، شهر طرابلس در لبنان و شهر کانو در نیجریه عنوان پایتخت فرهنگی اسلام را گرفته اند.

قرار است تا شش ماه دیگر برنامه دیگری در ماه میزان/مهر امسال با حضور تعداد زیادی از مهمان‌های خارجی پس از تکمیل آمادگی ها برای گشایش مرکز ثقافت اسلامی در غزنی برگزار شود.