پرسش و شنید ویژۀ چادری با بلال آرزو – گول زن تیم ملی افغانستان

IMG_1062 copy

می خواهم دختر/ پسر آینده ام یک بازی کن فتبال باشد: بلال آرزو – گول زن تیم ملی فتبال افغانستان

 قیام نوری –

بلال آرزو – عضو تیم ملی افغانستان، همان جوانی است که در سه بازی ” جلنچ کپ” به تنهایی ۲ گول را به سود افغانستان، وارد دروازۀ حریف ساخته است. وی پانزده بازی با لباس تیم ملی افغانستان داشته است  و پانزده بار نیز برای کشورش گول زنی کرده.

شب روز جعمه – برابر با بازگشت اعضای تیم ملی فوتبال کشور، البته  با سختی های فراوان موفق شدم این پرسش و شنید ویژۀ را با این قهرمان داشته باشم.

به گفتۀ بلال آروز: تیم ملی فوتبال افغانستان در بازی های جلنچ کپ از آماده گی ویژۀ برخورد دار بودند

بازی ها واقعا در سطح بالای بود. هر تیم که به میدان رقابت آمده بود، می خواست پیروز از زمین رقابت بدر رود. اما، در نهایت ما این مسابقات را با کمک خداوند و نیز دعای مردم شریف افغانستان برنده شویم. البته پیش از مسابقات نزدیک به ۴۵ بازی کن از سراسر جهان، از استرالیا، امریکا و اروپا و نیز از افغانستان در دبی فراخوانده شده بودند که در نهایت ۲۳ بازی کن برای بازی به تیم ملی افغانستان راه یافتند.

ترکیب اصلی تیم ؟

در ترکیب اصلی تیم ملی افغانستان، ۹ تن آنان بازی کنان بودند که از خارج از کشور آمده بودند و ۲ آنان از کابل بودند.

لائوس؛ سرسخت ترین رقیب

ما از پیش می دانستیم که لائوس رقیب سخت ما خواهد بود ، چون تیم میزبان همیشه قوی است. از انگیزۀ بالای برخوردار هستند و هواداران شان برای تشویق آنان همراه هستند. اگر به شکل مقایسه یی بگویم، از میان همین تیم ها، لائوس قوی تر از همه بود. تیم بسیار سرعتی بود، و از تکنیک بالای نیز برخوردار بودند.  اما مشکل بزرگ تر ازین ، آب و هوای گرم طاقت فرسای لائوس بود. در مسابقه نخست، ما زیر دمای ۴۲ درجۀ سانتی گراد بازی کردیم.

برای پیروزی ۹۰ درصد مطمئن بودیم

بچه های ما از آماده گی ویژۀ برای این مسابقات برخوردار بودند و نیز با روحیه بودند. همه می گفتند که ما در این مسابقات شرکت می کنیم و حتما با یک دستآورد به وطن خود بر می گردیم. و اگر این موضوع را به در صدی مقایسه نمایم، گفته می توانم که ۹۰ درصد مطمئن بودیم که ما در این بازی ها برنده می شویم و در گروه خود صعود می کنیم.

از ماندگار ترین خاطرهایش می گوید…

البته برای شخص خود من، شرین ترین خاطره ام، همان لحظۀ بود که توانستم دروازۀ تیم منگولیا را باز کنم. البته خاطرۀ شرین دیگر ما هم زدن گول تساوی در مقابل لائوس بود. چون ما یک بر صفر از حریف پس مانده بودیم. اما سرانجام ، آرش جان عاطفی با به ثمر رساندن گول تساوی، همۀ ما و شما را غرق خوشحالی کرد و این خاطرۀ ماندگار را برای ما به ارمغان آورد.

متأسفم ، اما تلخ ترین خاطره…؟

اگر از تلخ ترین خاطره به شما بگویم، همان لحظۀ که ریفری/ داور  میدان ، کپیتان تیم ملی افغانستان را کارت سرخ داد، یکی از تلخ ترین خاطرۀ ما در این مسابقات بود.

 بلال، فراز و فرود های فراوانی را برای رسیدن تا این جایگاه تجربه  کرده است

البته من به فتبال خیلی علاقه داشتم. هنگامی که ما به پاکستان و سپس ایران پناهنده شده بودیم، هرگز فرصت این را پیدا نکردیم که فتبال بازی کنیم. چون در آن هنگام مجبور بودیم برای پیدا کردن لقمه نان حلال کار کنیم و زحمت بکشیم. خوش بختانه پس از آن که به ناوری رفتیم، از ۱۴ ساله گی بازی فوتبال را  در تیم های نوجوانان و جوانان در آن کشور آغاز کردم. مدت ۷ سال است که فتبال را به گونۀ حرفۀ آن در لیگ های بالای ناروی دنبال می کنم.

دغدغه های همیشه گی ورزش کاران افغانستان ، باز هم از زبان بلال آرزو…

اگر ما تنها ۲۰ درصد از امکانات تیم های دیگر جهان را داشته باشیم، باور کنید که ما می توانیم خیلی بهتر از این ها بازی کنیم. ما پارسال که مقام دوم را در بازی های جنوب آسیا به دست آوردیم، از رییس جمهور کشور گرفته تا سکتور خصوصی و دیگر افراد وعده های برای کمک به تیم ملی فوتبال افغانستان کردند اما بعد از گذشت یک و نیم سال هیچ نوع کمک به ما نشده است.

می خواهم کودک آینده ام، ” فوتبالر” باشد

خب، دوست دارم، هر چه را که دوست دارند ، به همان چیز دست یابد. اگر می خواهند که به تحصیلات خود ادامه بدهند و یا کدام رشتۀ ورزشی دیگر را انتخاب نمایند، آزاد خواهند بود. ولی بسیار دوست دارم که پسرم و یا هم دخترم ” فوتبالر” باشد.

افغانستان آمده نمی توانم

وضعیت  امنیتی افغانستان به همه معلوم است که هیچ خوب نیست. اگر در آینده وضعیت امنیت افغانستان بهبود یافت، من دوست دارم که بیایم و بازی فوتبال را همین جان ادامه بدهم. فعلن نمی توانم افغانستان بیایم.

افغانستان ، بلال اش را بسیار تشویق می کند

افغانستان!  مردم ما بسیار احساس خوشی می کند. به ما لطف می کند و از ما به گرمی استقبال می کند. مردم افغانستان همیشه از ما به گرمی پذیرایی کرده…

اما…

در جلنچ کپ آسیا ۲۰ کشور آسیایی در پنج گروه حضور داشتند. که از آن جمله، افغانستان، فلسطین ، میانمار، بنگله دیش در گروه های خود صعود کردند  و در مرحلۀ هشت بهترین تیم ها راه یافتند. البته دور بعدی این مسابقات در سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز  خواهد شد.