زنان فراری از خشونت ها راهی زندان ها می شوند

afghan_women_justice_AP030119010913_620x350

۱۶/ حوت/ ۱۳۹۱ – یگ گزارش تازۀ دیده بان حقوق بشر نشان می دهد که صد ها زن د و دختر به اتهام های آن چه که جرم های اخلاقی و فرار از خانه  – گفته می شود، زندانی شده اند.

هر چند که از سرنگونی رژیم پیشین در افغانستان ۱۰ سال می گذرد، اما با این هم نهاد های عدلی و قضایی کشور برخورد تبعیض آمیز با زنان دارند.

یک گزارش شبکۀ خبری الجزیره نشان می دهد که بیشتر زنان در زندان های ولایت هرات فقط بخاطر فرار از خشونت های خانواده گی زندانی شده اند.

حتا بسیاری از بانوان که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند به اتهام مرتکب شدن جرم اخلاقی در زندان افگنده شده اند. هیتر بار، پژوهش گر افغانستان در دیده بان حقوق بشر می گوید که :” افغانستان تنها کشوری است که فرار از خانه را جرم اعلام کرده است. هیچ تذکری از این خشونت در قانون افغانستان وجود ندارد. اگر شمار بیشتر از خانه های امن در افغاستان و در کنار آن دیگر برنامه ها ساخته شود، مشکل فرار از خانۀ زنان حل خواهد شد.”

این گفته ها در حالی ابراز می شوند که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش سالانۀ سال ۲۰۱۲ خود گفته است که این کمیسیون در سال پار میلادی بیش از ۴۵۰۰ پروندۀ خشونت در برابر زنان را ثبت کرده است.

گزارش: قیام نوری