هر روز ۵۵۰ کودک در افغانستان جان می دهد

afghan_children_unicef

۳۰/ دلو/ ۱۳۹۱ – بر بنیاد گزارش سال ۲۰۱۱ مؤسسۀ حمایت از کودکان، افغانستان در حالی که در جریان ۱۰ سال اخیر ۵۸ میلیارد دالر از کمک های جامعۀ جهانی را به دست آورده است، هنوز هم به عنوان خطرناک ترین کشور برای کودکان و مادر به شمار می رود.

بر بنیاد این گزارش :” هر روز ۵۵۰ کودک   در نتیجۀ بیماری های قابل علاج، سینه پهلوی ابتدایی و اسهال جان های شان را از دست می دهند. این نقطه نیز قابل یادآوری است که هر روز ۱۳۳ کودک تنها در نتیجۀ بیماری اسهال جان می سپارد.

بی تردید که اگر شمار کودکان که در نتیجۀ بیماری های کشندۀ همچون چیچک، ملاریا، تیفوئید، سیاه سرفه یا در نتیجۀ سرمای زمستان، ماین زمینی، بمباران هوایی و ماین های کنار جاده یی بر شمریم، شمار کودکان که در یک روز در افغانستان جان می دهد، بیشتر از این شمار خواهد بود.

در یک رویداد جداگانه، در روز های اخیر سال پیش ۱۲ کودک در نتیجۀ سیاه سرفه و ۳۵۰ کودک دیگر در نتیجۀ سرمای زمستان در بخش های شمال شرقی کشور مردند.

گزارش توسعه ی انسانی افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی نشان می دهد که این کشور یکی از نادارترین کشور ها در جهان است  و تنها ۳۶ درصد مردم آن نیاز های اصلی شان را به دست آورده می توانند و به گونۀ تخمینی ۹ میلیون افغان نادار هستند.

اعلامیۀ مؤسسۀ حمایت از کودکان

برگردان: قیام نوری