پس از ترک ناتو چگونه حقوق ما محافظت خواهد شد؟ زنان افغان

afghan_woman_pashtun

۲۸/ دلو/ ۱۳۹۱ – باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا به تازه گی اعلام کرده است که ۳۴۰۰۰ سربازش را تا پایان سال روان میلادی از افغانستان به خانه می گرداند.

اما، شماری از دادخواهان حقوق زنان که با چالش های زنان افغان در داخل این کشور رو به رو هستند، از این سخنان رییس جمهور اوباما متحیر نشدند.

گیلای زیمچ لیمون، نویسندۀ کتاب ” خیاط خیرخانه” که  در جملۀ پرفروش ترین کتاب های نیویارک تایمز قرار گرفت در این باره می گوید که :” این بخشی از روند است. همه در بارۀ دفاع از حقوق زنان افغان صحبت می  کند، اما هیچ کسی در بارۀ چه گونه گی دفاع از آن حقوق نمی پردازد.”

ایستر هینیمن، عضو بورد رهبری مؤسسۀ زنان برای زنان افغان می گوید :” ما نومید شده بودیم. ما باز هم نومید شدیم. رییس جمهور در بارۀ حقوق زنان در افغانستان برای سال  ها است که سخن نگفته است.”

با وجود که زنان افغان در طی دوازده سال پسین دستآورد های چشم گیری داشته اند، کمتر کسی در حکومت یا در نهاد های دیگر این دستآورد ها را لمس کرده است.

لیمون از شبکۀ زنان برای زنان افغان می گوید که دستآورد های ۱۲ سالۀ زنان را در کشور ماننده افغانستان ، یک معجزه برشمرد:” این بسیار آزار دهنده است که مردم افغانستان تنها در بارۀ حکومت فاسد در سخن می گویند.”

لیمون همچنان تآیید می کند که پیشرفت زنان افغان به گونۀ گسترده نادیده گرفته شده است.

بدون یک تعهد قوی، دادخواهان حقوق زن نگران هستند که حقوق تازه به دست آمدۀ زنان افغان در برابر خطر فراموش شدن هستند:” مردم درک کرده نمی توانند که با ترک سربازان خارجی از افغانستان، ممکن است زنان بیشتر از گذشته با شکنجه و خشونت ها رو به رو شوند.”

زنان افغان همچنان دستآورد های ۱۲ سالۀ شان بدون موجودیت سربازان بین المللی از میان خواهند رفت. در یک نظرسنجی سال ۲۰۱۱ میلادی که از سوی مؤسسۀ اکشن اید انجام شد، آمده است که ۸۶ در صد از ۱۰۰۰ زن که در این نظر سنجی شرکت کرده بودند، بدین باورند که یک حکومت همانند حکومت پیشین در افغانستان حاکم خواهد شد.

روزنامۀ ان. بی. سی نیوز

برگردان: قیام نوری