فلم افغانی ” پسران بزکشی” نامزد جایزۀ اسکار شده است

buzkashiboys_poster
۲۶/ جدی / ۱۳۹۱ – گزارشگر: قیام نوری – این فلم از سوی یک موسسۀ تولید فلم های مستند امریکایی به نام (Development pictures) با همکاری موسسۀ تولیدی ” افغان فلم” در سال ۲۰۱۲ میلادی ساخته شده است. این فلم کوتاه زنده گی دو رفیق { دوست} را به تصویر می کشد که در سرک های کابل بزرگ می شوند و علاقه فراوان به بازی ملی بزکشی دارند. آنان در رویایی بازی بزکشی – از بازی های ملی افغانستان هستند. اما این پسران به علت فقر و ناداری راه درازی برای بر آورده شدن این رویا های شان طی می کنند. این فلم نامزد جایزۀ بهترین فلم کوتاه { نیم ساعته } از سوی اسکار در ایالات متحدۀ امریکا شده است.
در این فلم فواد محمودی، جوانمرد پائیز و ولی تلاش نقش های مرکزی را بر دوش دارند. این فلم از سوی سم فرینچ یک کارگردان امریکایی ، کارگردانی شده است و آریل نصر، یک شهروند کانادایی افغانی تبار، تولید آن را بر دوش گرفت. داستان این فلم از سوی مارتین روی و سم فرینچ نبشته شده است و طرح و اجرای موسیقی آن نیز از سوی جیم دولی انجام یافته است.
اما، دیگر بخش های این فلم را بیشتر سینماگران افغانی به پیش برده اند.

سم فرینچ، کارگردان این فلم مستند کوتاه در باره تجربه هایش برای ساختن این فلم می گوید که :” همان طور که می دانید، فلم ساختن در افغانستان با چالش های فراوانی رو به روست: از پیدا کردن ممثلان ورزیده تا آوردن تجهیزات به داخل افغانستان، تا سازش با موضوعات فرهنگی و صحنه برداری در بخش های جنگ زده. اما، پس از یک سال پیش از تولید این فلم، ما نه تا از فلم سازان مسلکی را راضی ساختیم که به افغانستان پرواز نمایند تا یک چالش و خطر بزرگ را بر عهده بگیرند و یک فلم هدف مند را در یک کشور جنگ زده بسازند – کشوری با زیر بنا های اقتصادی ویران!. آنان این چالش را پذیرفتند و من به افتخار گفته می توانم که رویای اولی ما اکنون به یک واقعیت مبدل شده است. ما یک فلم فوق العاده ساختیم.”
buzkashi3
به همین گونه، آریل نصر، تولید کننده ی این فلم می گوید که این کار دست ساخته ی شماری از سینماگران مسلکی است که سال ها را در کوچه های سیمنا، این هنر هفتم، گذرانیده اند:” پسران بزکشی یک تجربه ی از فلم سازی فرا مرزی است که حاصل دست رنج و همکاری فلم سازان افغان و بین المللی است. پسران بزکشی یک چالش تازه را رو به روی ما گذاشت، از حمله های موشکی در موقعیت های تصویر برداری ما تا تفاوت های فرهنگی دو ملت. اما آن چه که ما را نیرو بخشید تا به جلو برویم همان عشق مشترک ما برای تولید این فلم بود و همکاری صادقانه فلم سازان افغانی و خارجی!.”
buzkashi boys
اما، فواد محمودی ، پسری که نقش مرکزی را در این فلم بازی کرده است و اکنون به یک پسر بسیار مشهور و پر آوازه در کابل مبدل شده است، می گوید زمانی که خبر شد که این فلم نامزد جایزۀ اسکار شده است، اشک از چشمانش جاری شد:” این فلم نشان می دهد که افغان ها چنین نیروی دارند و می توانند سخت کار نمایند. این { بازی بزکشی} فرهنگ اصیل افغانی است و نیز رویاهای افغان ها…”