سه میلیون کودک به دور از آموزش مانده اند

Afghan+Street+Kids+Receive+Education+TZ8XhCdBDEUl

۲۶/ جدی / ۱۳۹۱ – وزارت معارف کشور می گوید که هنوز هم ۳ ملیون کودک در کشور از سواد به دور مانده اند.

به گفته وزارت معارف افغانستان، نا امنی ها و پایین بودن ظرفیت کاری باعث شده اند تا میلیون ها کودک افغان از سواد به دور بمانند.
فاروق وردک وزیر معارف کشور گفته است که نا امنی ها باعث بسته شدن نزدیک به ۵۰۰ مکتب در ولایت های  نا امن این کشور شده اند ،آقای وردک  افزود  :”  هم اکنون در ۲۰۰ ولسوالی افغانستان آموزگار حرفه ی زن ندارند و به همین علت در بسیاری از ولسوالی ها مکتب ها تا صنف ۹ ام دانش آموز می پذیرند” .

وی در جریان سخنرانی اش رییسان  معارف ولایت ها را متهم به بی پروایی در حل مشکلات معارف و مصرف نکردن بودجۀ توسعه ی شان می کند:

« بخاطر کم کاری شما، بخاطر نداشتن پلان درست عملیاتی شما، بخاطر عدم لست فعالیت های دقیق شما، بخاطر نساختن بودیجه دقیق شما، من در خانه ملت استیضاح می شوم، کوتاهی شما کردید خوب است که من استیضاح شوم

وزیرمعارف در میان ۱۱ وزیر قرار دارد که قرار است به روز دوشنبه به علت مصرف پایین بودجه توسعه ی اش در مجلس نماینده گان استیضاح شود.

وزارت معارف برای حل این مشکلات، سیمینار ۷ روزه را با شرکت مسؤولان معارف ولایت های در کابل دایر کرده است.

شماری از رییسان ولایت ها که در این سیمینار شرکت کرده اند، می گویند که برای حل مشکلات شان تلاش کافی کرده اند.

آنان همچنان تاکید می کنند که مشکلات شان را با مقام های مرکز در میان گذاشته اند اما در قسمت حل آن توجه نشده است.

در حال حاضر نزدیک به ۱۰ ملیون کودک در مکتب های کشور مشغول فرا گیری درس می باشند.

در سال های گذشته وزارت آموزش وپرورش افغانستان یکی از مهم ترین دست آرود هایش را فراهم ساختن آموزش برای چندین ملیون کودک عنوان می کرد.

اما اکنون دیده می شود که مسؤولان وزارت معارف از این دست آرود های شان راضی نیستند و می پذیرند که هنوز هم مشکلات فراوان را در پیش رو دارند.

منبع: رادیو آزادی