تصویر معروف ” دختر افغان” در دبی نمایش داده شد

640x392_13014_259706

۲۳/ جدی / ۱۳۹۱ – استیف مک کری، عکاس معروف امریکایی، یکی از پر آوازه ترین عکس های دوران عکاسی اش را که نامش ” دختر افغان ” است، در یک نمایشگاه از کار های عکاسی اش در دبی به نمایش گذاشت.

تصویر ” دختر افغان” روایت گر امید یک پناه جوی افغان است که چشمان سبز و خیره کننده ی دارد. عکسی که اکنون در سراسر جهان به عنوان یکی از پر آوازه ترین کار های هنری شناخته شده است. این عکس از سوی استیف مک کری، عکاس آمریکایی برداشته شده بود. وی به تازه گی این عکس معروف اش را در نمایشگاه عکاسی در دبی زیر نام ” لحظه های محافظت ناشده” در معرض دید بسیاری از جهان گردان و هنرجویان گذاشت.

این تصویر یکبار از سوی شبکه های رسانه معروف نشنل جیوگرافی (National Geography) به عنوان یکی از ۱۰۰ بهترین تصویر ها سال برگزیده شده بود.

national-geographic-100-best-pictures-cover

بیش از دو صد تن در نمایشگاه عکاسی این عکاس امریکایی در دبی شرکت کرده بودند تا نگاهی به این تصویر معروف ” دختر افغان” و دیکر کار های هنری این عکاس بنیدازد. مک کری در بارۀ این نمایشگاه عکاسی اش چنین می گوید:” من همواره خواسته ام به لحظه های محافظت ناشده که در چهره یک شخص نهفته است، توجه داشته باشم:”

هر چند مک کری، در دوران کار رسمی اش به حیث یک عکاس سراسر جهان را دور زده است، اما لینز دوربین عکس برداری وی بیشتر روی سوژه ها و موضوعات نهفته در کشور های شرقی، از جمله هند، پاکستان، افغانستان، کمبودیا و سری لانکا تمرکز دارد.

وی گفته است  که کنجکاوی و علاقه به وظیفه اش، یکی از مهم ترین بخش های پیروزی اش به عنوان یک عکاس میباشدد.

مک کری، عکاس معروفیست که شهرتش زمان به اوج خود رسید که توانست  توانست تصویر بی نظیر و بی مانندی از یک زن افغان به نام ” شربت گل” بگیرد – زن با چشمان سبز و محسور کننده که مک کری توانسته بود عکسی از وی در سال ۱۹۸۴ در پاکستان بگیرد.

afghangirl

این عکاس، پس از آنکه این  تصویر شربت گل  را گرفته بود ، دیگر برای ۱۷ سال وی را دیده نتواست، اما سرانجام پس از این مدت ،  کری یار دیگر شربت گل را در یک کمپ مهاجران  در پاکستان ملاقات میکند هنگامی که شربت گل  دیگر یک مادر شده است ودارای چند فرزند میباشد.

2oAXs

عکس ” شربت گل” یا همان عکس معروف ” دختر افغان” در کابل نیز با استقبال گستردۀ روبه رو شده است و کری  پولی را که از نمایش این عکس بدست آورده است برای ایجاد یک مکتب درکابل سرمایه گزاری کرده است .

 گزارشگر: قیام نوری –