دو عضو خانوادۀ یک خبرنگار کشته شدند

afghan-media-1

۲۹/۱۲/۲۰۱۲ – مقام ها در ولایت لوگر می گویند که در نتیجۀ حمله مردان مسلح ناشناس، دو عضو خانواده یک خبرنگار کشته شدند.

 شجاع الدین معاون والی لوگر می گوید که این خبرنگار با اعضای خانواده خود به یک محفل عروسی رفته بود و هنگام بازگشت به خانه آماج حملۀ مردان مسلح ناشناس قرار گرفت.

آقای شجاع الدین می گوید که در این رویداد، یک پزشک و یک دانشجو که برادران این خبرنگار بودند، کشته شدند و خود خبرنگار زخم برداشته است.

در همین حال پزشکان وضع صحی این خبرنگار را که در شفاخانه ولسوالی محمد آغه بستری شده است، رضایت بخش می گویند.

به گفته معاون والی لوگر، اعضای خانواده این خبرنگار برای سپری کردن ایام تعطیل به قریه ده نو آمده بودند.
قریه ده نو ولسوالی محمد آغه از مناطق نسبتا امن این ولسوالی است.

در سال های گذشته، طالبان به هدف های مشخصی در ولسوالی محمد آغه حمله کردند و در برخی موارد حتی چند معلم و کارمند دولت را سر بریدند.
در جریان چند سال روان، چندین بار نظامیان افغان برای ازهم پاشی شورشیان عملیات “کوچک” را در قریه زرغون شهر انجام دادند.

در حال حاضر پوسته های امنیتی در قریه های ده نو و زرغون شهر فعال است اما تا هنوز هدف و دلیل حمله شب گذشته معلوم نشده است.

شجاع الدین معاون والی لوگر می گوید که ماموران امنیتی بررسی های خود را پیرامون وقوع این رویداد آغاز کردند و قرار است در جریان امروز از خبرنگار زخمی این رویداد در مورد عاملان حمله پرسیده شود.
هنوز مشخص نیست که این خبرنگار با کدام رسانه کار می کرده است.

پیشتر، نهاد غیر دولتی “نی” حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان اعلام کرد که در جریان سال جاری میلادی، ۶۹ مورد قضیۀ خشونت را در برابر خبرنگاران ثبت کرده است. در سال روان میلادی ۲ خبرنگار جان های شان را از دست داده اند.

media

به تازه گی فرخنده زهرا نادری، فعال حقوق زن و نمایندۀ مردم در مجلس نماینده گان نیز گفته است که هنوز هم خبرنگاران در کشور با خشونت های تکان دهنده ی روبرو هستند و از این رو نیاز است که حکومت افغانستان تلاش های بیشتر را در جهت ایجاد مصونیت بیشتر به خبرنگاران کشور انجام دهند.