زمستان امسال تاکنون ۲۰ کودک قربانی گرفته است

5757575

۱۲/۲۹/۲۰۱۲ – مقام ها در ولایت های شرقی و شمال شرقی کشور می گویند که در نتیجۀ سردی هوا تاکنون ۱۲ کودک در ولایت بدخشان و ۸ کودک دیگر در شرق کشور جان باخته اند.

مقام های محلی در ولایت بدخشان در شمال شرق کشور تایید کردند که دوازده کودک در ولسوالی نسی این ولایت بر اثر ابتلا شدن به سیاه سرفه جان خود را از دست دادند.

ولسوالی نسی از ولسوالی های کوهستانی دشوار گذر بدخشان است که همه ساله درفصل زمستان باشندگان این ولسوالی با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند.
عبدالمعروف راسخ سخنگوی والی بدخشان می گویند که این کودکان کمتر از پنج سال سن داشتند.
آقای راسخ می گوید که در یک ماه گذشته، ۳۶۲ کودک در قریه موسوم به شوریان از ولسوالی نسی به بیماری سیاه سرفه مبتلا شدند که دوازده تن آنان جان خود را از دست دادند.
سخنگوی والی تایید کرد که پس از اعزام تیم صحی در منطقه در حال حاضر این بیماری در کنترول است و از شیوع آن جلوگیری شده است.
سیاه سرفه عفونت دستگاه تنفسی است که توسط باکتری موسوم به “بوردتلاپرتوسیس” ایجاد می شود، این بیماری بسیار واگیر است. به گونۀ معمول سیاه سرفه در زمستان بیشتر شیوع پیدا می کند.
این بیماری در تمامی سنین بروز پیدا می کند ولی درکودکان شایعتر است.

نجیم اندیشه سرپرست ریاست صحت عامه بدخشان می گوید که تیم صحی دیر به قریه شوریان ولسوالی نسی رسیده است و به گفته او این امر باعث شد که دوازده کودک جان خود را از دست بدهند.
مقام های محلی بدخشان علت دیر رسیدن تیم صحی وامدارسان را به قریه شوریان مسدود بودن راه های مواصلاتی، بارش شدید برف و گرفتن و تاخیر در دریافت ویزای تاجیکستان خواندند.

با این حال، نجیم اندیشه می گوید که تیم صحی اعزامی به محل حداقل جان ۳۵۰ کودک را از مرگ نجات دادند.
آقای اندیشه گفت: “تیم صحت عامه بدخشان، تیم سازمان صحی جهان با مقدار دارو از هوا به محل اعزام شدند و تمامی بیماران را تحت درمان گرفتند.”

این دومین واقعه در سال جاری در ولایت بدخشان است که تیم های صحی و امداد رسانی به دلیل مسدود بودن راه های مواصلاتی از طریق هوا به محل رویداد اعزام می شوند

از سوی دیگر، مقام های محلی در شرق کشور تایید کردند که هشت کودک دیگر در نزدیک مرز پاکستان بر اثر سرمای شدید جان خود را از دست دادند.
ادریس مومند سخنگوی پولیس سرحدی در شرق کشور، به رسانه ها می گوید که قربانیان می خواستند وارد پاکستان شوند که به دلیل بسته بودن مرز “دروازه تورخم” و سرمای شدید، شب گذشته جان خود را از دست دادند.

 afghanistan-articleLarge

آقای مومند می گوید که ۳ کودک در خاک افغانستان و ۵ کودک دیگر در پاکستان و در نزدیک مرز، جان خود را از دست دادند.
او تایید کرد که ناوقت دیروز برای یک ساعت مرز به روی مسافران باز شد و شماری از شهروندان افغانستان توانستند که وارد خاک پاکستان شوند.
مومند احتمال داد، کودکانی که از مرز عبور کردند برای رسیدن اعضای خانواده شان به آنطرف مرز انتظار می کشیدند که بر اثر سرمای شدید شب گذشته، جان خود را از دست دادند.
در همین حال، ولی خان شینواری قوماندان پولیس سرحدی در شرق افغانستان می گوید که نظامیان پاکستان دروازه تورخم “سرحدی بین افغانستان و پاکستان” را از پس از چاشت دیروز (جمعه) مسدود کردند و به کسی اجازه ورود به پاکستان را نمی دهند.
او تایید کرد که قربانیان، بیمارانی بودند که برای تداوی به پاکستان انتقال داده می شدند.
پیشتر نیز ماموران پاکستان سرحد بین افغانستان را مسدود کرده بودند.
دروازه تورخم از بنادر مهم بین افغانستان و پاکستان است که بیشتر شهروندان افغانستان برای سفر به پاکستان و انتقال بیماران شان به این کشور از این مرز استفاده می کنند.
برخی از رسانه ها گزارش دادند که بر اثر سرمای شدید، ۹ کودک و یک زن جان خود را از دست دادند اما قوماندان پولیس سرحدی در شرق کشور این آمار را تایید نمی کند.