آگاهی یافتن ۸۰۰ عالم دینی از قانون منع خشونت در بامیان

2012_10_03_2215

۱۹/۱۲/۲۰۱۲ – مقام های ریاست زنان امور زنان ولایت بامیان می گویند که در جریان دو سال گذشته بیش از ۸۰۰ عالم دینی در این ولایت از قانون نافذۀ منع خشونت آگاهی یافته اند.

فاطمه کاظمی رئیس امور زنان بامیان به می گوید که:” این علمای دینی با اشتراک در ورکشاپ های این ریاست از سراسر ولایت بامیان، در مورد اهداف و اساسات قانون منع خشونت علیه زنان آگاهی پیدا کرده اند”.
فاطمه کاظمی تاکید کرد که آموزش دیدن علمای دینی و همکاری آنها با ریاست امور زنان، سبب بالا رفتن سطح آگاهی مردم بامیان از قانون منع خشونت علیه زنان شده است.

محمد یاسین احمدی رئیس شورای علمای مرکز بامیان دلیل آگاه شدن زنان این ولایت از قانون منع خشونت علیه زنان را تبلیغات علمای دینی در خطبه های نماز جمعه و سایر مراسم دینی می داند.

آقای احمدی گفته است که بر اساس قانون منع خشونت و اصول کاری کمسیون عالی منع خشونت علیه زنان، عالمان دینی و نهاد های مدنی مکلف هستند که مردم را از این قانون آگاه سازند.

از سوی دیگر مسئولان در دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان از افزایش خشونت و بالا رفتن آمار شکایت های ناشی از خشونت علیه زنان که در این دفتر ثبت شده است خبر داده اند.

عبدالاحد فرزام رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان آماری را نشان می دهد که بر اساس آن، خشونت علیه زنان در سال روان در بامیان ۴۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گفته فرزام، در تمام سال ۱۳۹۰ خورشیدی ۶۹ مورد خشونت علیه زنان در دفتر زون بامیان کمسیون حقوق بشر ثبت شده بود در حالی که این رقم تنها در هشت ماه سال روان به ۱۳۵ مورد رسیده است.

با این حال فاطمه کاظمی رئیس امور زنان بامیان می گوید که افزایش آمار خشونت علیه زنان به این معنی نیست که خشونت زیاد تر شده، بلکه نشان دهنده بالا رفتن سطح آگاهی زنان از قانون منع خشونت و شکایت های آنان برای دادخواهی است.

آقای کاظمی می افزاید که پیش از این قانونی برای حمایت از قربانیان خشونت وجود نداشت و زنان نیز از حقوق شان آگاهی نداشتند و همین مشکلات سبب شده بود که زنان کمتر دادخواهی کنند.

پیش از این نیز یک گروه کاری کاری از فعالان حقوق زن و اعضای مجلس نماینده گان در ملاقات جداگانه با مقام های بلند پایه ی وزارت های امور زنان و عدلیه بر تلاش های بیشتر در جهت بلند بردن آگاهی مردم از این قانون تأکید گردید.