زنان افغان امسال تلخ ترین روز ها را سپری می کنند

۲۲/۱۰/۲۰۱۲ – کمیسیون مستقل حقوق بشر به تازگی اعلام کرده است که در جریان ۶ ماه گذشته، ۶۰ مورد قتل ناموسی و ۳۵ قضیه تجاوز جنسی بالای زنان و دختران در نقاط مختلف کشور، در این نهاد ثبت شده است.

داکتر ثریا صبح رنگ کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر در امور زنان، امروز (یکشنبه) در کابل به خبرنگاران گفت که بیشتر قتل های ناموسی را شوهر، برادر شوهر و خسر زنان، انجام می دهند.

تجاوز جنسی، محکمه صحرایی، لت و کوب، خود سوزی و ازدواج های زیر سن و اجباری، از خشونت هایی است که زندگی شماری از زنان کشور را تهدید می کند.

به گفته او ۹۰ درصد از ۳۵ مورد تجاوز جنسی، روی دختران زیر سن ۱۸ سال صورت گرفته است.

کمیسیون مسقتل حقوق بشر در حالی این آمار را ارایه می کند که شماری از باشندگان ولایات ناامن کشور همواره از افزایش خشونت علیه زنان در کشور شکایت کرده اند.

به گفته آنان در صورتی که دولت، توجه جدی برای رفع خشونت علیه زنان نکند، عواقب ناگواری در انتظار بانوان کشور خواهد بود.

تجاوز جنسی، محکمه صحرایی، لت و کوب، خود سوزی و ازدواج های زیر سن و اجباری، از خشونت هایی است که زندگی شماری از زنان کشور را تهدید می کند.

 داکتر ثریا صبح رنگ از راه اندازی برنامه ای زیر نام “تحقیق ملی در مورد قتل های ناموسی و تجاوز” خبر داده گفت که این برنامه تا ۶ ماه دیگر به پایان خواهد رسید.

خانم صبح رنگ، هدف از راه اندازی این برنامه را بررسی تمام قضیه های خشونت علیه زنان در کشور عنوان کرده می گوید که در جریان این تحقیق همه رویداد ها علیه زنان، بازبینی خواهد شد.

او از تمام ارگان های امنیتی و فعالان جامعه مدنی خواست تا در امر تطبیق این برنامه با کمیسیون مستقل حقوق بشر همکاری کنند.

این فعال حقوق بشر می گوید که پس از پایان تحقیقات، دوسیه های بررسی شده به ریاست جمهوری فرستاده خواهد شد. قتل های ناموسی و تجاوز جنسی از مواردی است که همواره نگرانی نهاد های حقوق بشر را به همراه داشته است.

با وجود تلاش های گسترده کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهاد های بین المللی برای پایان دادن به خشونت ها علیه زنان، تاکنون نتایج قابل ملاحظه در پی نداشته است.

پیشتر شماری از مقام های دولتی نقش علمای دینی را برای رفع خشونت علیه زنان کلیدی عنوان کرده اند.

داکتر ثریا دلیل وزیر صحت عامه از عالمان دینی خواست تا در امر پایان دادن به خشونت علیه زنان، به مردم کشور آگاهی دهی کنند.