سیما سمر؛ برندۀ جایزۀ زنده گی بهتر

سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برنده جایزه زندگی بهتر یا نوبل آلترناتیو شد.

این جایزه سالانه برای برجسته ترین چهره ها یا نهاد هایی که در زمینه‌های حمایت کننده از حقوق بشر، صحت،حفظ محیط زیست، آموزش و صلح تلاش می کنند، داده می شود و هیچ پیوندی با جایزه نوبل ندارد..

بنیاد جایزه “زندگی بهتر” روز پنجشنبه هفته گذشته نام خانم سمر را به همراه نام های جنی شارپ آمریکایی که حمایت راه کار های انقلاب بدون خشونت است و نیز یک نهاد بریتانیایی که در برابر بازرگانی جنگ افزار مبارزه می‌کند، بعنوان برندگان این جایزه اعلام کرد.

یک بازرگان ترک نیز برنده این جایزه شده است..

هیئت داوران بنیاد جازه زندگی بهتر، گفته‌اند که خانم سمر را برای “پایداری و فداکاری دلیرانه” او در راستای تامین حقوق بشر در افغانستان مستحق این جایزه دانسته اند..

سیما سمر سال‌های طولانی و در جریان جنگ‌های سه دهه گذشته، ده‌ها مکتب‌ و درمانگاه‌ را در مناطق روستایی و فقیر مرکز افغانستان ساخته است..

کارهای او به ویژه در زمینه دفاع از حقوق زنان و دختران زبانزد بوده است.

خانم سمر در سال ۱۳۸۰ خورشیدی در نشست بن، وزیر امور زنان افغانستان و معاون رئیس جمهوری شد و پس از آن به حیث نخستین رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، گماشته شد..

خانم سمر پس از آن که برنده این جایزه اعلام شد، به خبرنگاران گفت: “اهمیت این جایزه بسیار زیاد ‌است و حد اقل برای من، معنی این جایزه اعتراف به کارهای من به عنوان یک شخص و کارهای زنان در کل افغانستان است.”

او افزود: “خبر های افغانستان همیشه منفی می باشد و خبر های کشتن و زدن و سربریدن بوده اند. بالاخره یک خبر خوش و مثبت هم باید بیرون شود و این خبر برای شخص من و همه زنان افغانستان مایه افتخار است.”.”

 رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان همچنین گفت که او برای دفاع از حقوق زنان و حقوق بشر همواره با مشکلات سختی مواجه بوده است.

به گفته خانم سمر، در افغانستان بسیاری‌ها باور نداشته‌اند که زنان هم می‌توانند کار کنند، ولی او با قبول هر نوع “خطر” و با اعتقاد به کاری که انجام می‌دهد، به تلاش‌هایش ادامه داده است.

این جایزه یک سند و ۵۰ هزار یورو است که همه ساله دو روز قبل از اهدای جایزه نوبل، در پارلمان سوئد، به برندگان اهدا می شود.

خانم سمر گفت که این پول را در راستای حمایت از کارهای حقوق بشری و بشردوستانه هزینه خواهد کرد.

او پیش از این هم جوایزه متعدد بین‌المللی در زمینه دفاع از حقوق بشر و حقوق زنان به دست آورده و دو بار هم نامزد جایزه نوبل بوده است.