طالبان با چهره زنان جذاب برای جاسوسی وارد فیس بوک می شوند

در یک گزارش حکومت استرالیا آمده است که جنگجویان طالب با استفاده از تصویر های زنان جذاب در فیس بوک ها با سربازان نیروهای ائتلاف دوست می شوند تا اطلاعات سری و حساس را در بارۀ عملیات های این نیروها در افغانستان به دست آورند.

۱۰/۹/۲۰۱۲حکومت فدرال ایالات متحدۀ امریکا نیز از خطرات رسانه های اجتماعی به ارتش این کشور در افغانستان، از پیش هشدار داده است.منابع دفاعی می گویند که بررسی مصوبۀ رسانه های اجتماعی و دفاع در ماه مارچ سال روان میلادی نهایی شده است، اما تاکنون این طرح عملی نشده است.

این مصوبه از سربازان می خواهد که از پروفایل های جعلی، شخصیت های رسانه ها  و دشمنانی که پروفایل های جعلی برای گرد آوری معلومات استفاده می می کنند، آگاه باشند. برای نمونه، طالبان از تصویر های زنان جذاب در پروفایل فیس بوک شان استفاده کرده اند که سربازان آیسف با آنان دوست نیز هستند.

سربازان استرالیایی اکنون پیش از فرستاده شدن به افغانستان، یک رشته آموزش های ویژه نظامی در بارۀ ایجاد شدن پروفایل های جعلی از سوی دشمنان فرا می گیرند.

سربازان نیز در باره نصب- جغرافیا، یک عملکرد بسیاری از ویب سایت ها که به گونۀ مخفیانه موقعیت های که از کجا یک تصویر به انترنت آپلود شده است، معلومات داده می شوند و از این عملکرد به عنوان یک خطر جدی بر شمرده شده است.

از میان ۱۵۷۷ سرباز استرالیایی که اکنون در افغانستان حضور دارند و در بارۀ این خطرات از آنان پرسیده شد، از موجودیت چنین خطرات اظهار بی خبری کرده اند. و نیز روشن شده است که ۵۸ در صد از سربازان استرالیایی هیچ آموزش های از خطرات رسانه های اجتماعی ندیده اند.

این بررسی نیز پیشنهاد می کند که آموزش برای خانواده ها و دوستان سربازان در بارۀ خطرات شریک ساختن جزئیات نام ها، حلقه ها و موفقیت، یک امری است ضروری. بسیاری از سربازان خواستار توقف کامل رسانه های اجتماعی سربازان خارجی در افغانستان شد.