ورزشکار زن افغان در برابر دیدگاه های سنتی کشور اش مقاومت می کند

او مردانی را که در مسیر راهش در جایی که وی به تمرین دوش  در کابل می پردازد، هنوز هم به یاد دارد.. مردانی که او را محاصره کرده اند. و تهمینه کوهستانی عصبانی است. یک چیزی درست نیست. سپس آنان فریاد می زنند که :

” تو مدالی را در بازی های المپیک برنده شده نمی توانی، این کار تو نیست”

” تنها در خانه ات باش”

” این برای ما خوب نیست که یک دختر افغان بدود.”

” پشت سر مرد ات باش”

برای لحظه یی، اشک در چشمانش برق می زد. چیزی از سفر اش به لندن نمانده بود، که به حیث تنها ورزشکار زن افغان در بازی های المپیک لندن ۲۰۱۲ شرکت نماید. پس از ده دقیقه شنیدن طعنه های مردان، او همان روز به خانه اش برگشت و با خود می گفت که دیگر بر نمی گردد. او می گفت که دیگر با این مردان روبرو نخواهد شد.

۳۰/۷/۲۰۱۲اما، روز بعد او دو  باره بازگشت، چون اگر او بر نمی گشت، پس کی این کار را انجام دهد؟ کی به زنان کشور اش خواهد گفت که زنان هم می توانند دوش نمایند؟  کی برای آزادی آنان مبارزه خواهد کرد؟

چند روز بعد آن مردان دو باره به ورزشگاه برگشتند. آنان در همان مسیر گرد آمدند در حالی که کوهستانی مشغول دوش بود. تهمینه خشم را را در چشمان آنان دیده می توانست. اما، این باید آنان چیزی به کوهستانی نگفتند. حتا آنان، تهمینه را آزار هم ندادند.

تهمینه می گوید که :

” من برای زنان افغانستان خواهم دوید.”

جمعه شب، تهمینه وارد ورزشگاه المپیک شد و چشمانش پر از اشک بود. او در آن جا بهترین ورزشکاران جهان را دید که خوشحال به هر سو در گشت و گذار بودند. اما، او تنها دختر ورزشکار بود که برای به دست آوردن افتخاری برای کشورش به لندن آمده است. از این رو او اشک می ریخت. او می گریست چون توانایی های بسیاری از زنان به علت فرهنگی که زنان را از ورزش منع می کنند، به هدر می رود.

تهمینه کوهستانی       ورزشکار افغان

” در کشور من زنان با مشکلات فراوانی روبرو هستند، و هر ثانیه شاید بیش از ده زن در هر ولایت افغانستان می میرند، چون آنان بیماری های گونه گون دارند. به نظر من بهترین راه برای سالم نگهداشتن زنان همین ورزش است.”

تهمینه در درون یک قهوه خانه در شهر لندن نشته  است. او لباس های نسبتاً گرمی به تن کرده است و چادری به سر دارد. یک چتری کوچک هم در کنارش می باشد. او با جرئت با زبان انگلیسی که سکته گی هم دارد، چنان سخن می گوید که گویا عمری در انتظار بازی های المپیک بوده است. او می داند که شانس اندکی برای برنده شدن در مسابقات دوش زنان در گروه صد متر دارد؛ که قرار است به روز جمعه برگذار کردد. اما، تهمینه می گوید که نتایج این مسابقه برایش مهم نیست.

Comments

 • alishah said:

  ما همیشه دست به دعا استیم تا این شیر زن افغان موفق و سر بلند برگردد

  البته فراموش نشود که شخصا برای من اشتراک شان افتخار است چه مدال بیاورد یا نه

  زنده باد افغانها و افغانستان من

  تشکر از شما که چنین مطالب ارزنده را با ما شریک میسازید
  امیدوارم همیشه خوش بدرخشید

Trackbacks

There are no trackbacks