تهمینه کوهستانی، تنها دختر ورزشکار افغان در مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن

هر چند در ده سال گذشته دختران افغان در رشته های گوناگون ورزشی پیشرفت ها و دستآورد های خوبی داشته اند، با این هم، در مسابقات المپیک سال روان میلادی در لندن تنها بانو کوهستانی، در رشتۀ دوش ۱۰۰ متر از افغانستان نماینده گی می کند.

۲۵/۷/۲۰۱۲تهمینه کوهستانی، دونده زن افغان مثل دیگر ورزشکاران کشورش، دوست دارد برای افغانستان مدال کسب کند، اما آرزوی بالاترش تشویق بقیه بانوان افغانستان به ورزش است.

تهمینه کوهستانی در گفت وگوی با شماری از رسانه ها در لندن می گوید که آرزو دارد، مدالی برای افغانستان به دست آ ورد. وی نیز آرزو می کند که شمار بیشتر دختران افغان در این مسابقات جهانی حضور می یافت.

در گذشته آرزو داشتم که در المپیک راه پیدا کنم، ولی فعلا که راه پیدا کرده ام، امیدوارم ریکورد خوب برای افغانستان به ثبت برسانم. دوست دارم تا چهار سال آینده در مسابقات المپیک ۲۰۱۴ خانم های بیشتر به این رشته روی بیاورند. امیدوارم آنها من را به عنوان یک الگو قرار بدهند.”

بانو تهمینه در بارۀ قهرمان شدن اش در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن می گوید که :

” قهرمان شدن آروز هر ورزشکار است؛ اما امکاناتی که در افغانستان داریم بسیار متفاوت است. در این مدتی که در اروپا تمرین می کنم، بسیار خوبی ها را یافتم. اگر این امکانات را در افغانستان می داشتیم، می توانستیم آرزوی گرفتن مدال  را هم داشته باشیم.”

کاروان ورزشی افغانستان در مسابقات المپیک سال دو هزار و دوازده لندن، شامل شش ورزشکار جوان در رشته های تکواندو، دوش،  مشت زنی و جودو است. گفتنیست که در این کاروان، روح الله نیکپا و نثار احمد بهاوی، چهره های شناختۀ شدۀ تکواندوی کشور نیز به چشم می خورند. این مسابقات از روز بیست و هفتم ماه جولای سال روان میلادی در شهر لندن بریتانیا آغاز می شود.