پیکار واکسین فلج اطفال در پاکستان با ممانعت طالبان روبرو است

پس از آن که طالبان روند واکسین کودکان را در بخش های شمال غربی پاکستان منع کرد، نزدیک به سه صد هزار کودک ممکن است از واکسین پولیو باز مانند.

گزارش از: الجزیره

۱۶/۷/۲۰۱۲پاکستان یک پیکاری را برای از میان بردن بیماری پولیو به راه انداخته است، اما با چالش های از سوی طالبان در بخش های قبایلی وزیرستان جنوبی روبرو می شود.

طالبان محلی و حافظ گل بهادر یک جنگ سالار پاکستانی که افراد اش در برابر نیروهای خارجی در افغانستان در حال جنگ هستند، در اعتراض به ادامۀ حمله های هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحدۀ امریکا بر بخش های قبایلی پاکستان، روند واکسین کودکان را منع کرده است.

آنان با محکوم کردن این واکسیناسیون که به روز دو شنبه آغاز شده است، می گویند که این کار پوشش برای جاسوسی است.

چالش ها در برابر مدیریت واکسیناسیون در پاکستان، باعث شده است که میزان فلج اطفال در این کشور در سال گذشتۀ میلادی به ۱۹۸ پرونده برسد، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۱۴۴ پرونده بود.

استفاده از یک پیکار واکسین برای شکار اسامه بن لادن، باعث شده است که طالبان ادامۀ چنین پیکار ها را اقداماتی برای به دست آوردن اطلاعات استخباراتی بپندارد.

مقام های پاکستانی می گویند که این کار طالبان می تواند ۲۴۰،۰۰۰ کودک را با خطر روبرو سازد.

یک مقام وزارت صحت پاکستان می گوید که :

” امکان این وجود دارد که ما کمپیان مان را در وزیرستان شمالی و جنوبی پایان دهیم، چون نه اوضاع مناسب است و نه هم ارتش به ما حرفی واضحی در این زمینه گفته است.”

این مقام پاکستانی در ادامه می افزاید که :

”  ما از سوی طالبان تهدید شده ایم. رفتن به آن بخش برای پیکار فلج اطفال می توانند به بهای زنده گی ما تمام شود.”

فواد خان، رئیس خدمات بهداشتی در بخش های قبایلی پاکستان به خبرگذاری فرانس پرس گفته است که کم از کم ۱۶۰، ۰۰۰ کودک در وزیرستان شمالی و ۸۰، ۰۰۰ کودک در وزیرستان جنوبی از ممنوع شدن کمپیاین پولیو ، متأثر خواهد شد.

اما، یک مقام بلند پایه یی امنیتی پاکستان می گوید که گفت وگوها میان بزرگان قومی و طالبان برای راه اندازی این پیکار ادامه دارد.